RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Od kilku miesięcy regularnie spada poziom zaufania do Kidawy-Błońskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska walczy o głosy (fot. PAP/Tomasz Gzell)

O 6,1 pkt proc. w porównaniu ze styczniem wzrosło zaufanie Polaków do Andrzeja Dudy – wynika z sondażu IBRIS dla Onetu. Prezydent cieszy się zaufaniem 47,7 proc. rodaków i jest liderem rankingu zaufania. Drugie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki (43,2 proc, wzrost o 3,2 pkt proc.), a trzecie Jarosław Kaczyński (34,2 proc., wzrost o 1,2 pkt proc.). Małgorzata Kidawa Błońska spadła z trzeciego na dziewiąte miejsce, ufa jej 29,6 proc. ankietowanych (spadek o 5,1 pkt proc.).

Sondaż parlamentarny. Zmiana poparcia i liczby mandatów

Partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż pozostaje liderem poparcia, w porównaniu do wyniku wyborczego z października zdobywa dwa mandaty więcej –...

zobacz więcej

Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta i na dziś, według sondaży, najbardziej prawdopodobna przeciwniczka Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów, dała się w ten sposób wyprzedzić nie tylko prezesowi PiS, ale także swoim kontrkandydatom: Władysławowi Kosiniakowi Kamyszowi (33,3 proc, + 1,4 pkt proc) i Robertowi Biedroniowi (32,3 proc, +7,3 pkt proc) i Zbigniewowi Ziobrze (31,3 proc, + 6,2 proc.), Donaldowi Tuskowi (30,8 proc., i to mimo że zaufanie do byłego premiera także spadło, o 2,8 pkt proc.) oraz Tomaszowi Grodzkiemu (29,8 proc., + 6,5 proc.).

Jak podkreśla zlecający badanie portal Onet, Kidawa-Błońska „traci następny miesiąc z rzędu. Od listopada poziom zaufania do niej spadł łącznie o 11 pkt proc. W tym samym czasie znacząco wzrosła liczba opinii negatywnych – z 31,9 do 46,7 proc. To przyrost o 14,8 pkt proc.”

Pierwszą dziesiątkę rankingu zamyka Adrian Zandberg, któremu ufa 27,5 proc. ankietowanych (+4,1 proc.). Na dalszych miejscach znaleźli się: Jarosław Gowin – 24,1 proc. (-2,1 pkt proc.), Paweł Kukiz – 19,2 proc. (+1,7 pkt proc.), Włodzimierz Czarzasty – 18,3 proc. (-0,6 pkt proc.), Szymon Hołownia – 17,5 proc. (-3,9 pkt proc.), Grzegorz Schetyna – 14,6 proc. (+1,9 pkt proc.), Krzysztof Bosak – 12,8 proc. (+5,6 pkt proc.) oraz Janusz Korwin-Mikke – 10,3 proc. (+1,3 pkt proc.).

Próby samobójcze, przemoc seksualna. Była członkini Razem o kulisach działalności władz

„Razem to partia zarządzana wew za pomocą twardego mobbingu (…) z samych władz krajowych osoby poszły na leczenie psychiatryczne i były próby...

zobacz więcej

Zamykający ranking zaufania lider Konfederacji zdobył za to pierwsze miejsce w rankingu nieufności. Taką postawę wobec Korwin-Mikkego zadeklarowało 70,8 proc. Z kolei 60,2 proc. Polaków nie ufa Grzegorzowi Schetynie, a 53,5 proc. Donaldowi Tuskowi.

Zdaniem prezesa IBRiS Marcina Dumy znaczny wzrost zaufania do prezydenta RP i ministra sprawiedliwości bezpośrednio po uchwaleniu ustawy o odpowiedzialności sędziów oznacza, że „nieustępliwość polityków obozu rządzącego w sprawie kontynuowania zmian w sądownictwie służy ich wizerunkowi”.

– Podobnie zyskuje marszałek Senatu, który był głównym aktorem części procesu legislacyjnego w kierowanej przez niego izbie wyższej parlamentu – ocenił Duma.

Komentując z kolei spadek zaufania wobec Kidawy-Błońskiej, szef sondażowni wskazał na „podkreślanie błędów i wpadek kampanijnych przez jej rywali”. W jej przypadku, a także w przypadku obniżającego się zaufania wobec Szymona Hołowni, „kluczowy”, jeśli chodzi o potwierdzenie trendu, „będzie pomiar w marcu”.

źródło:
Zobacz więcej