Lekarze usuwali jej guza mózgu, pacjentka w tym czasie grała na skrzypcach

Grała na skrzypach w czasie, gdy… lekarze operowali jej mózg w celu usunięcia guza. Nietypowa operacja odbyła się w szpitalu King's College w Londynie. Dzięki temu, że pacjentka grała, lekarze mieli pewność, że części mózgu odpowiedzialne za konkretne ruchy i koordynację nie zostały uszkodzone podczas zabiegu.

Niezwykła operacja i prezent. Matka 2-latka podarowała szpitalowi drzewo

Specjalne wchłanialne elementy mocujące kości zastosowali podczas operacji rekonstrukcji czaszki u dwuletniego Michała lekarze ze szczecińskiego...

zobacz więcej

U 53–letniej Dagmary Turner guza zdiagnozowano w 2013 r. Skrzypaczka, grająca Isle of Wight Symphony Orchestra, martwiła się operacją, która mogła pozbawić jej sprawności. Jej guz znajdował się bowiem w prawym przednim płacie mózgu, w pobliżu obszaru kontrolującego ruch lewej dłoni.

Aby nie pozbawić pacjentki sprawności, lekarze poprosili ją, aby w czasie operacji grała na skrzypcach. Dzięki temu części mózgu odpowiadające za ruch i jego koordynację nie zostały uszkodzone.

Plan działania opracował konsultant neurochirurgii prof. Keyoumars Ashkan. Przed zabiegiem lekarze biorący udział w operacji spędzili dwie godziny, aby dokładnie przeanalizować mózg pacjentki.

Po operacji prof. Ashkan powiedział, że udało się usunąć ponad 90 proc. guza i nie uszkodzić przy tym lewej dłoni. Już trzy dni później pacjentka mogła wrócić już do domu.

King's College Hospital w Londynie przeprowadza rocznie około 400 operacji usunięcia guza mózgu.

źródło:
Zobacz więcej