Raport

Epidemia koronawirusa

Rosyjski wiceminister: Nord Stream 2 powstanie na przełomie roku

Wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin zapewnił, że ministerstwo energetyki Rosji jest „przekonane, że projekt zostanie ukończony” (fot. REUTERS/Stine Jacobsen)

Ministerstwo energetyki Rosji jest przekonane, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony, i za termin sfinalizowania projektu przyjmuje przełom 2020 i 2021 r. – powiedział w Berlinie wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin.

USA rozpatrują dalsze sankcje wobec Nord Stream 2

Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg – podał na...

zobacz więcej

– Utrzymujemy swoje prognozy dotyczące terminów zakończenia Nord Stream 2. Tak jak informowano wcześniej, projekt zostanie ukończony pod koniec bieżącego bądź na początku następnego roku – powiedział Sorokin na konferencji prasowej. Ten drugi termin określił jako najpóźniejszy z możliwych.

Rosyjski koncern Gazprom zapowiadał już wcześniej, że gazociąg zostanie uruchomiony do końca tego. Operator rurociągu, spółka Nord Stream 2 AG, informowała, że kontynuuje wszystkie prace, które nie mogą być objęte sankcjami USA, i śledzi rozwój sytuacji.

Wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Pankin powiedział 10 lutego, że ewentualne sankcje amerykańskie nie przeszkodzą w ukończeniu budowy. Z kolei minister energetyki USA Dan Brouillette prognozował w tym tygodniu, że Rosji nie uda się samodzielnie doprowadzić projektu do końca.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2.

Sankcje na Nord Stream 2 tuż-tuż. USA szykują dla Moskwy i Berlina gigantyczną rózgę

Przegłosowana właśnie przez amerykański Senat ustawa o budżecie Pentagonu na 2020 rok, w którą wpisano m.in sankcje dla firm budujących gazociąg...

zobacz więcej

Z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim.

W Rosji przypuszcza się jednak, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km.

Tymczasem media w Rosji wskazują na kolejne zmiany kadrowe w Gazpromie, do których doszło już po raz trzeci w ciągu roku. Rotacje nastąpiły w szczególności w dziale odpowiedzialnym za eksport: do Gazprom Exportu przeszedł ze stanowiska wiceprezesa zarządu Michaił Sierieda, wieloletni współpracownik w Gazpromie szefa koncernu, Aleksieja Millera. Dziennik „Kommiersant” uważa go za jedną z najbardziej wpływowych osób w koncernie. Szefową Gazprom Exportu - spółki córki Gazpromu zajmującej się dostawami gazu rosyjskiego za granicę - pozostaje Jelena Burmistrowa.

źródło:

Zobacz więcej