Raport

Epidemia koronawirusa

Proces Benjamina Netanjahu rozpocznie się po wyborach parlamentarnych

Benjamin Netanjahu (fot. Getty Images)

Proces korupcyjny premiera Izraela Benjamina Netanjahu rozpocznie się 17 marca, dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych – ogłosił resort sprawiedliwości. Netanjahu to pierwszy izraelski premier postawiony w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu.

Korupcja i fałszerstwo. Akt oskarżenia przeciw premierowi Izraela

Prokurator generalny Izraela wysłał do sądu formalny akt oskarżenia przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu. Szefowi rządu postawiono zarzuty...

zobacz więcej

Premierowi grozi do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudację i nadużycie zaufania.

W oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że będzie on musiał stawić się w sądzie okręgowym w Jerozolimie na pierwszej rozprawie, by wysłuchać aktu oskarżenia.

Proces będzie prowadziło trzech sędziów, w tym sędzia Riwka Friedman-Feldman; zasiadała ona w składzie sędziowskim, który w 2014 r. skazał byłego premiera Ehuda Olmerta na osiem miesięcy więzienia za korupcję.

Netanjahu odrzuca wszelkie oskarżenia w sprawach przeciwko niemu. Portal Times of Israel zauważa, że prawicowi i religijni sojusznicy Netanjahu potwierdzili swoją lojalność wobec wieloletniego premiera, mimo zbliżającego się procesu.

Zmagający się z problemami prawnymi Netanjahu, który szefuje prawicowej partii Likud, będzie walczył o sukces polityczny w wyborach parlamentarnych 2 marca, po nierozstrzygniętych wyborach w kwietniu i wrześniu.

70-letni Netanjahu został oskarżony o przeprowadzanie przychylnych dla giganta telekomunikacyjnego Bezeq i wartych setki milionów dolarów zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby w należącym do Bezequ portalu informacyjnym Walla, a także o nielegalne przyjmowanie prezentów o łącznej wartości 264 tys. dolarów, w tym, według prokuratorów, cygar i szampanów od znajomych biznesmenów.

Netanjahu nazwał dochodzenie śledczych politycznym „polowaniem na czarownice” oraz oskarżał media, policję i izraelski wymiar sprawiedliwości o politycznie motywowaną nagonkę.

źródło:

Zobacz więcej