Raport

Epidemia koronawirusa

Widziano Ibrahima z ojcem. Wiceszef MS: Polska to nie jest Dziki Zachód

10-letni Ibrahim widziany był na spacerze z ojcem. Z relacji jego sąsiadki wynika, że mężczyzna związany jest już z inną Polką. Kobieta ma także swoje dziecko. Belgijska policja zadeklarowała, że nie będzie podejmowała żadnych kroków w sprawie chłopca.

Matka porwanego Ibrahima: Rozmawiałam z nim; pewnie podano mu środki uspokajające

Rozmawiałam z synem, on jest bardzo spokojny. Prawdopodobnie ojciec podał mu środki uspokajające. Wiedziałam od początku, że on kieruje się do...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik wyjaśnił w TVP Info, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości Belgii z prośbą o pomoc dotyczącą ustalenia stanu prawnego 10-letniego Ibrahima i orzeczeń wydanych w tym kraju w sprawie chłopca.

– W przestrzeni medialnej pojawiają się bardzo różne informacje – wskazał. Także polska prokuratura zwróciła się do swojego odpowiednika w Antwerpii. Wójcik powiedział, że matka dziecka skontaktowała się z ministerstwem. Odbyło się kilka rozmów.

– Chodziło głównie o to, jak to się mogło stać, że są różne orzeczenia prawne – powiedział i dodał, że to wykluczające się orzeczenia.

Wiceminister zwrócił się również do konsula w Belgii z prośbą o pomoc dla matki dziecka w jego kraju, jeżeli będzie jej oczekiwała.

– Chcę wyraźnie powiedzieć, że Polska to nie jest Dziki Zachód gdzie można sobie przyjeżdżać, bić ludzi na ulicy, wrzucać dzieci do samochodów i wywozić za granicę. Zawsze będziemy stawali po stronie dobra dziecka – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Polski wysłannik TVP w Antwerpii potwierdził, że 10-latek tam teraz przebywa. Informację taką matka chłopca dostała od sąsiadki ojca dziecka. Z relacji kobiety wynika, że Marokańczyk związany jest już z inną kobietą, także Polką, która ma swoje dziecko. Ibrahim był we wtorek widziany na spacerze z ojcem. Jest cały i zdrowy.

Belgijska policja zadeklarowała, że nie będzie podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Wskazała na sprzeczne orzeczenia. Według ostatniego wyroku z października 2018 r. władzę rodzicielską mają oboje rodzice, ale sąd ustalił stały adres Ibrahima przy ojcu. Matka dziecka miała usłyszeć od policjantów w Belgii, że jedynym przestępstwem, jakie popełnił jej były partner, było pobicie. A to trzeba zgłosić na komisariacie w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej