Raport

Epidemia koronawirusa

Ujawniamy, jak TVN24 manipuluje danymi nt. wydatków na onkologię

TVN24 powiela zmanipulowany przekaz polityków opozycji (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk; TVN24)

Polska wydaje na leczenie onkologiczne 42 euro na mieszkańca, a Wielka Brytania 171, Francja 156 i Czechy 85 – takie dane na antenie TVN24 zaprezentował Rafał Wojda. Prowadzący program, opierając się na raporcie „inicjatywy All.Can”, krytykował rząd za taki stan rzeczy. Pominął dość istotny fakt, że dane z dokumentu, które zaprezentował na grafice… dotyczą rządów PO-PSL.

Rząd odbudowuje medyczne kadry. Rosną limity przyjęć na studia

W ciągu dekady limit miejsc na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych prowadzonych w języku polskim wzrósł o 79 proc. Oznacza to, że powoli...

zobacz więcej

„SEJM PRZEZNACZYŁ 1,95 MLD ZŁ NA MEDIA PAŃSTWOWE. OPOZYCJA APELOWAŁA, ŻEBY PRZEZNACZYĆ JE NA ONKOLOGIĘ” – pasek o takiej treści regularnie pojawia się w TVN24. Stacja powiela przekaz partyjny polityków opozycji, którzy zestawiają rekompensatę na ratowanie mediów publicznych w obligacjach (z powodu niskich wpływów abonamentowych) z wysokością środków przeznaczanych na leczenie pacjentów chorych na raka.

W ciągu ostatnich dni pojawiło się mnóstwo manipulacji w tej sprawie. Jedna z nich miała miejsce w porannym programie TVN24, w którym gościł dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii. Mówił on m. in. o dużym problemie służby zdrowia w III RP, jakim była wąską kadra medyczna.

Lekarz nie zauważył, że w ostatnich latach limity przyjęć na studia sukcesywnie rosną, za to wpisał ten problem w polityczny przekaz opozycji o tym, że powinno się zabrać środki przeznaczone na misję mediów publicznych i je właśnie przekazać na onkologię.

Rozmowa wyglądała tak:

Dr Grzegorz Luboiński: Nie bardzo wiem, jakie są plany rozwiązania tego. Natomiast na pewno te 200 mln, które zamiast wskazującego środkowego palca by dano na onkologię - byłoby to znaczącym tzw. zastrzykiem.

Rafał Wojda (TVN24): Ten palec jest swego rodzaju symbolem, do niego pewnie jeszcze za chwilkę wrócimy, natomiast ja bym chciał też mówić o twardych danych i według jednego z ostatnich raportów - wydatki na onkologię per capita, czyli na głowę jednego mieszkańca – dane w euro – to jest tak Wielka Brytania 171, Francja 156, Czechy, nasz sąsiad bardzo bliski 85, w Polsce 42 euro.

Do czterech lekarzy specjalistów bez kolejki. Zmiany już od marca

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów – pisze „Rzeczpospolita”. W kolejce do pierwszej...

zobacz więcej

W czym tkwi manipulacja TVN24? Wystarczy zajrzeć do cytowanego w formie grafiki raportu. Na str. 6. pod hasłem „Stan polskiej onkologii na tle wybranych krajów europejskich” czytamy, że:

- W 2013 r. wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce wynosiły 4,6 proc. PKB, przy średniej unijnej w wysokości 7,2 proc. PKB.

- W 2014 r. wydatki na opiekę zdrowotną w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 684 euro. Dla porównania, w Belgii wydatki te wynosiły 3772 euro, a w Szwecji 4966 euro per capita (ponad siedem razy więcej niż w Polsce).

Wszystkie te liczby dotyczą okresu drugiej kadencji rządów PO-PSL. To samo się tyczy danych o wydatkach na onkologię per capita w Polsce i w krajach zachodnich (trzecia rycina).


To właśnie dane z tej ostatniej grafiki pojawiły się na antenie TVN24, jednak bez informacji, jaka znajduje się pod nią: „Dane dla Polski i Czech za 2011 r., dla Wielkiej Brytanii za 2010 r., a dla Francji średnia z wartości z różnych źródeł z lat 2009-2013”.

źródło:
Zobacz więcej