RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć w szpitalu. Dziewięciolatka miała objawy grypy

Dziewięcioletnia dziewczynka zmarła w bielskim szpitalu pediatrycznym. Do placówki została przewieziona ze szpitala w Żywcu z objawami grypy. Lekarze jeszcze się upewnią co do faktycznej przyczyny zgonu dziecka. Natomiast eksperci ostrzegają, że „ekscytując się koronawirusem, którego w Polsce nie ma, nie zauważamy i nie doceniamy wirusa grypy, który w lutym zbiera największe żniwo”.

„Ekscytując się koronawirusem, nie zapominajmy o grypie”

Ekscytując się koronawirusem, którego w Polsce nie ma, nie zauważamy i nie doceniamy wirusa grypy, który w lutym zbiera największe żniwo –...

zobacz więcej

Dziecko trafiło do szpitala powiatowego w Żywcu w minioną środę wieczorem. Tam lekarze uznali, że stan jest tak poważny, że należy chorą przewieźć na oddział intensywnej opieki medycznej bielskiego „pediatryka”.

Dziewczynki niestety nie udało się uratować. Zmarła niedługo po przewiezieniu do Bielska, nocą ze środy na czwartek.

– Lekarze nie są w stanie w tej chwili jasno stwierdzić dokładnej przyczyny śmierci. Poznamy ją, gdy otrzymamy wyniki badań histopatologicznych – powiedział rzecznik szpitala pediatrycznego Sławomir Horowski.

Radio Zet, które jako pierwsze podało informację o sprawie, zaznaczyło, że to pierwszy od wielu lat w Polsce przypadek śmierci na grypę wśród dzieci. Jednak wśród dorosłych wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zanotowano już 16 zgonów.

Zarażonych wirusem grypy jest aż 2,5 mln naszych rodaków, kilka tysięcy chorych jest hospitalizowanych. Co tydzień przybywa ok. 200 tys. nowych zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Eksperci wskazują, że „ekscytując się koronawirusem, którego w Polsce nie ma, nie zauważamy i nie doceniamy wirusa grypy, który w lutym zbiera największe żniwo”.

Chociaż epidemii grypy w Polsce nie ma, to jesteśmy w środku sezonu grypowego, a chorych stale przybywa. Przypadków jest coraz więcej, zwłaszcza wśród dzieci – powiedział prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

źródło:

Zobacz więcej