Raport

Epidemia koronawirusa

Formuła 1. Robert Kubica sprawdzi bolid

Przed Robertem Kubicą wyczerpujący sezon (fot. arch. PAP/DPA/HOCH ZWEI)

Robert Kubica jako pierwszy z kierowców Alfa Romeo Racing Orlen pojeździ bolidem podczas testów w Barcelonie. W nadchodzącym sezonie Formuły 1 Polak będzie kierowcą testowym i rezerwowym włosko-szwajcarskiego teamu.

Alfa Romeo i Mercedes zaprezentowały bolidy F1

Dwa zespoły Formuły 1 – Alfa Romeo i Mercedes po raz pierwszy pokazały nowe bolidy przygotowane na sezon 2020. Obie prezentacje nie były jednak...

zobacz więcej

Próby przed rozpoczynającym się za niespełna miesiąc sezonem odbędą się tradycyjnie na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Polak wejdzie do bolidu w środę rano, a w popołudniowej serii zmieni go Włoch Antonio Giovinazzi. Z kolei w czwartek możliwości maszyny sprawdzi Kimi Raikkonen.

W środę zostanie także oficjalnie zaprezentowany model C39, w którym Alfa Romeo będzie ścigać się w sezonie 2020.

Dla Kubicy przewidziana jest rola kierowcy rezerwowego i jest mało prawdopodobne, abyśmy zobaczyli go na torze w tym roku.

Na temat swojej przyszłości w najbardziej prestiżowych wyścigach samochodywch świata Kubica mówił w niedawnym wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”.

„Odpowiem realistycznie i sprytnie: pięć, sześć lat temu nikt nie wierzył, że wystartuję w wyścigu, ale ja nie zamknąłem sobie tych drzwi i wróciłem. Nie mogę powiedzieć, że wierzę. Mam oczywiście świadomość, że to możliwe. Wiem też jednak co innego. Bardzo możliwy jest również scenariusz, że wyścig w Abu Zabi, kończący sezon 2019, był moim ostatnim w Formule 1” – powiedział urodzony w Krakowie kierowca.

Lewis Hamilton: Zapłacę Kimiemu Raikkonenowi, żeby został w F1

Sześciokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton skończył już 35 lat, ale nie zamierza kończyć ze ściganiem. Anglik wyznał, że umiarkowanie...

zobacz więcej

Robert regularnie będzie ścigał się za to w DTM. To najważniejsza seria wyścigów samochodowych w Niemczech i obok brytyjskiej BTCC najbardziej prestiżowa na Starym Kontynencie.

Największą różnicą między DTM a Formuła 1 jest osiągana przez kierowców prędkość. Samochody DTM rozpędzają się do 270 km/h podczas gdy bolidem F1 można mknąć nawet z prędkością o blisko 100 km/h większą.

DTM to także zupełnie inne pieniądze. Budżet ekipy Orlen Team ART, w której będzie jeździć Kubica, ma wynieść ok. 5 mln euro. Tymczasem Williams dysponował 30-krotnie większymi środkami, a najbogatsze ekipy, jak Ferrari czy Mercedes, na swoje bolidy wydają nawet 400 mln euro.

Rywalizacja w DTM rozpoczyna się 25 kwietnia. Kierowcy Formuły 1 na torze spotkają się w połowie marca.

źródło:
Zobacz więcej