RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Ponad 420 zalanych nieruchomości po ataku Dennisa. Trwają ewakuacje

Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej Walii (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Co najmniej 420 nieruchomości zostało zalanych przez powódź, która jest skutkiem przejścia przez Wielką Brytanię w miniony weekend sztormu Dennis, podała rządowa agencja ds. środowiska (EA). Zastrzegła, że ta liczba zapewne wzrośnie.

Woda sięga górnych krawędzi okien; ludzie są uwięzieni w domach

Większość terytorium Anglii i niemal cała Walia zmagają się ze skutkami sztormu Dennis, który w trakcie kończącego się weekendu przeszedł przez...

zobacz więcej

To jednak prawie dwa razy mniej niż liczba nieruchomości zalanych w efekcie sztormu Ciara tydzień wcześniej.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej Walii oraz leżących na wschód od niej angielskich hrabstwach: Shropshire, Herefordshire i Worcestershire. Wczesnym popołudniem we wtorek w Anglii obowiązywało aż sześć poważnych ostrzeżeń powodziowych, oznaczających bezpośrednie zagrożenie dla życia – wszystkie w zachodniej Anglii; 150 ostrzeżeń powodziowych, które oznaczają, że powodzie lub podtopienia są spodziewane i 192 alerty, czyli że są one możliwe. W mocy pozostają dwa poważne ostrzeżenia powodziowe w Walii.

W wielu miejscowościach wzdłuż rzeki Severn, która przepływa przez Walię i zachodnią Anglię, w nocy z poniedziałku na wtorek lub we wtorek od rana prowadzona była ewakuacja. Podtopienia nie dotyczą tylko małych miejscowości – praktycznie odcięta od świata jest teraz większość 70-tysięcznego Shrewsbury.

We wtorek wieczorem poziom wody w rzece Severn w miejscowości Ironbrigde – gdzie znajduje się słynny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pierwszy na świecie most żeliwny - ma sięgnąć 6,7 metra. Na innej rzece Wye w południowej Walii w miejscowości Monmouth we wtorek rano już zanotowano najwyższy w historii poziom 7,15 m, czyli o 65 cm więcej niż wynosił dotychczasowy rekord.

Uwaga! Orkan Dennis zmierza w kierunku Polski

Niepokojąca prognoza pogody na weekend. Orkan Dennis zmierza w kierunku Polski. Kilka dni po niszczycielskim cyklonie, Europa ponownie musi...

zobacz więcej

W Monmouth i okolicznych miejscowościach firma Welsh Water zaapelowała o ograniczenie zużycia wody pitnej, bo wskutek powodzi uszkodzona została sieć wodociągowa, a wysoki poziom wody uniemożliwia przeprowadzenie naprawy.

W poniedziałek wieczorem potwierdzono śmierć 55-letniej kobiety, która została porwana przez wodę na rzece Teme w miejscowości Tenbury Wells. Jej poszukiwania trwały od niedzieli. To druga ofiara śmiertelna sztormu Dennis – w sobotę był on przyczyną wypadnięcia za burtę członka załogi maltańskiego tankowca, do czego doszło w pobliżu Margate we wschodniej Anglii.

Tymczasem przybiera na sile dyskusja czy reakcja rządu na powódź jest wystarczająca. Rzecznik Downing Street zapewnił, że premier Boris Johnson jest na bieżąco informowany o sytuacji, jednak jego krytycy i opozycja wytykają mu, że jak dotychczas nie zdecydował się on na zwołanie rządowego sztabu kryzysowego ani nie odwiedził zalanych terenów, co zrobił podczas poprzednich powodzi, jesienią zeszłego roku, gdy trwała kampania wyborcza.

źródło:

Zobacz więcej