Raport

Epidemia koronawirusa

Owsiak obraził posłankę. Sędzia Góral uznała, że mógł i kazała zapłacić... Pawłowicz

Finał sporu szefa WOŚP i byłej posłanki (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski, PAP/Radek Pietruszka)

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że szef WOŚP Jerzy Owsiak nie musi przepraszać Krystyny Pawłowicz za obraźliwe wobec niej sformułowania. Pawłowicz pozwała go m.in. za to, że miał inspirować założenie strony internetowej „Ruch Wypier... Krystyny Pawłowicz w Kosmos”. W ocenie sędzi Marzanny Góral działania Owsiaka to prawo do opinii i „nie można ich uznać za przekroczenie granicy wypowiedzi”. Wcześniej pełnomocniczka Owsiaka (Elżbieta Kosińska-Kozak) chciała unieważnienia procesu w pierwszej instancji, podważając status jednego z orzekających sędziów. Pawłowicz zapowiada złożenie kasacji od wyroku, który nazwała „zachęcającym do agresji”.

Owsiak nie pojednał się z Pawłowicz. „Jest inspiratorem całego ruchu przeciwko mnie”

„Jerzy Owsiak jest inspiratorem i propagatorem całego ruchu przeciwko mojej osobie” – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską” posłanka Prawa i...

zobacz więcej

To prawomocny wyrok w sprawie. Zgodnie z nim Owsiak – którego Pawłowicz pozwała za słowa z 2014 r. i za to, że miał inspirować powstanie wulgarnej strony internetowej – nie musi przepraszać byłej posłanki, obecnej sędzi Trybunału Konstytucyjnego. Sąd orzekł też, że Pawłowicz musi zapłacić Owsiakowi 4 tys. zł.

Pawłowicz komentując wyrok sądu napisała na Twitterze, że taki wyrok sąd uzasadniał „prawem do opinii o polityku”. Dodała, że to ona ma „przeprosić” Owsiaka i „zwrócić mu koszty obu instancji”.

„Mam mieć jako polityk grubą skórę, bo ochrona prawna w takich sytuacjach nie należy mi się. Uchylono łagodny wyrok I inst. nakazujący Owsiakowi jedynie przeproszenie mnie. Czekam na „konkurs” – „Kto zabije Krystynę Pawłowicz” – skomentowała.

„Nie czuję się przeproszona przez Owsiaka. To był nieszczery happening”

– Nie czuję się przeproszona przez Jerzego Owsiaka, to nie były żadne przeprosiny. To był nieszczery happening, który był kontynuacją występu...

zobacz więcej

Później Pawłowicz zapowiedziała na Twitterze, że złoży kasację od tego wyroku. Określiła go mianem „w praktyce zachęcającego fanów J.O. do dalszej agresji i ataków fizycznych”.

Jej zdaniem, Sąd Apelacyjny w sposób jaskrawy naruszył prawo. „Swym wyrokiem dokonał sędziowskiego nadużycia prawa w interesie celebryty” – napisała.

Do innego tweeta dołączyła zdjęcie Owsiaka stojącego pośród sędziów. „Czy w tej sytuacji, jako przedstawiciel obecnej władzy, mogę liczyć na »wolne i sprawiedliwe sądy« w moich procesach z J. Owsiakiem za hejt i poniżanie mnie jako kobiety i człowieka...?” – zapytała. Jej zdaniem, Owsiak czuje się pewnie, gdyż w sądzie ma obrońców.

Na festiwalu „Woodstock” w 2014 r. Owsiak nazwał Pawłowicz „kobietą z poglądami rodem z PRL”. Mówił ponadto, że „pani Krystyna może stać się normalnym człowiekiem” i „nie odlecieć w kosmos”.

Owsiak ogłosił też wtedy konkurs na rozwinięcie skrótu RWKPwK – „Ruch Wypier… Krystyny Pawłowicz w Kosmos”. Według Pawłowicz, Owsiak miał być inspiratorem powstania strony.

źródło:
Zobacz więcej