Raport

Epidemia koronawirusa

Słynny Dom Kochanków otwarty ponownie po 40 latach

Ruiny tego budynku zostały odkryte w 1933 roku (fot. arch.PAP/EPA/CESARE ABBATE)

Po 40 latach w Pompejach otwarto ponownie dla zwiedzających dom uważany za perłę tamtejszych wykopalisk archeologicznych na terenie starożytnego miasta. To tzw. Dom Kochanków, który został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi na południu Włoch w 1980 roku.

Ludzie potrzebni od zaraz. Kusząca propozycja włoskich biznesmenów

Bony zakupowe w wysokości 3 tysięcy euro rocznie – to oferta biznesmenów z miasta Ragusa na Sycylii dla tych, którzy zamieszkają w jego...

zobacz więcej

Ruiny tego budynku zostały odkryte w 1933 roku. To jedna z najbardziej sugestywnych pozostałości miasta, zburzonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Ocalało z niego niemal w całości drugie piętro. Jego nazwa pochodzi od wielkiego, dobrze zachowanego malowidła ściennego.

Remont tego oraz innych budynków rozpoczął się przed sześciu laty w ramach współfinansowanej z funduszy unijnych inicjatywy pod nazwą Wielki Projekt Pompeje, której celem jest przywrócenie świetności jednemu z najsłynniejszych na świecie parków archeologicznych. Ostatnio popada on w ruinę z powodu zaniedbań w pracach konserwacyjnych oraz w konsekwencji gwałtownych zjawisk pogodowych w tym rejonie kraju.

Włoski minister kultury Dario Franceschini, ogłaszając we wtorek koniec robót w Domu Kochanków, powiedział, że Pompeje to „historia odrodzenia i wzór dla całej Europy, jak należy zarządzać funduszami unijnymi”.

źródło:

Zobacz więcej