Raport

Epidemia koronawirusa

Polska prowadzi, w Europie noga z gazu. Sprawdź ograniczenia na autostradach

Ograniczenia prędkości na autostradach w Europie dla samochodów osobowych (fot. REUTERS/Morris Mac Matzen)

Najszybciej pojedziesz na polskich i bułgarskich autostradach. Największe obostrzenia obowiązują w Holandii i Hiszpanii. Europejscy i lokalni politycy cały czas debatują o bezpieczeństwie na drodze, podejmując kolejne inicjatywy, które mają zmniejszyć liczbę wypadków.

Premier zapowiada zmiany w przepisach. Szybciej będzie można stracić prawo jazdy

– Wprowadzimy możliwość odebrania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym – poinformował Mateusz...

zobacz więcej

Śmierć na drodze to jedna z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów mieszkańców globu. Na drogach świata co roku ginie prawie 1,5 mln osób.

Choć statystycznie europejskie trasy należą do najbezpieczniejszych, nadal liczba śmiertelnych wypadków w Unii jest nie do zaakceptowania. Każdego roku ginie tu 25 tys. osób, a ponad 100 tys. odnosi poważne obrażenia.

Na problem zwracają uwagę europosłowie. Europejska komisarz ds. transportu Adina Valean wskazała cel – o połowie mniej wypadków śmiertelnych na europejskich drogach do 2030 r. Mówiła o tym kilka dni temu w Strasburgu.

Od przyszłego roku w Europie mają też zacząć obowiązywać nowe normy bezpieczeństwa dla producentów samochodów. Komisja planuje podejmować też dalsze działania, by osiągnąć cel zmniejszenia liczby wypadków o połowę.

Cel wyznaczony przez Komisję poparli ministrowie transportu ze wszystkich krajów członkowskich.źródło:

Zobacz więcej