Raport

Epidemia koronawirusa

„Jak tak zrobi PO, to w porządku, ich intencje były szczere”

Opozycja twierdzi, że rekompenasta dla mediów publicznych to wyrok dla chorych na raka (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Jeżeli ktoś powie, że Platforma Obywatelska ma szczere intencje i to nie jest cynizm, to proponuję, niech zrezygnuje z finansowania partii z budżetu państwa i niech przekaże te miliony na walkę z rakiem – powiedział w Radiu Szczecin politolog dr hab. Piotr Chrobak.

Rzecznik prezydenta: Niech Platforma odda subwencję na cele charytatywne. Obiecywali

Przypomnę wypowiedzi prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej z dawnych czasów – chyba z 2005 r. – którzy publicznie deklarowali, że PO nie...

zobacz więcej

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi. – Jeśli prezydent ją podpisze, to będzie wyrok śmierci dla wielu osób – mówił z kolei europoseł PO Andrzej Halicki.

Komentując takie działania opozycji rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że politycy PO powinni w takim razie oddać na cele charytatywne pieniądze pobrane z subwencji. Jak przypomniał, kilkanaście lat temu PO zapewniała, że subwencji nie będzie pobierała.

Podobną opinię w Radiu Szczecin wyraził politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. Piotr Chrobak wskazał, że „opozycja cynicznie wykorzystuje ten temat”. – Ja uważam, że są pewne granice w polityce. Ale wykorzystywanie kwestii chorych na raka w kampanii wyborczej to jest skandal – wskazał.

– W sytuacji, w której ktoś mówi: „nie dawajcie 2 mld na TVP, tylko dajcie na chorych na raka”, równie dobrze można powiedzieć: „nie budujcie stadionów, teatrów, wszystko przekażcie na walkę z rakiem”.

Przyznał, że walka z rakiem jest ważniejsza niż „stadiony, teatry, przedszkola, baseny i boiska, ale państwo musi funkcjonować”. – Państwo to nie są tylko szpitale. PiS daje 11 mld zł na służbę zdrowia, a PO dawała 7 mld, to znaczy, że nie jest tak, że PiS nie dba o służbę zdrowia. Żadna ekipa rządząca nie rozwiązała problemu służby zdrowia – powiedział.

Politolog dodał, że „jeżeli ktoś powie, że PO ma szczere intencje i to nie jest cynizm, to proponuję niech zrezygnuje z finansowania partii z budżetu państwa i niech przekaże te miliony na walkę z rakiem”. – Niech da dobry przykład innym ugrupowaniom. Niech posłowie, senatorowie i radni oddadzą połowę swoich diet na walkę z rakiem. Jak tak zrobi PO, to w porządku, ich intencje był szczere – powiedział politolog.

– Nie wolno dawać ludziom chorym na raka takich złudnych nadziei, że te pieniądze mogły do nich trafić. Budżet musi być dofinansowany w całości. Nie można grać tą kartą, tak robi się straszne świństwo – zakończył.

źródło:
Zobacz więcej