Raport

#FabrykahejtuPO

Opozycja głosowała „za” przekazaniem milionów na media publiczne

Politycy opozycji od kilku dni mówią o „wyroku śmierci” na chorych na raka, w kontekście przekazania rekompensaty na media publiczne. Kilka dni temu ci sami politycy zagłosowali „za” poprawką budżetową autorstwa PSL, która przekazuje 750 mln zł na media publiczne. O sprawie poinformował Michał Rachoń w programie „#Jedziemy" w TVP Info.

Rzecznik prezydenta: Niech Platforma odda subwencję na cele charytatywne. Obiecywali

Przypomnę wypowiedzi prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej z dawnych czasów – chyba z 2005 r. – którzy publicznie deklarowali, że PO nie...

zobacz więcej

Sejm odrzucił w ubiegły czwartek sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi. – Jeśli prezydent ją podpisze, to będzie wyrok śmierci dla wielu osób – mówił z kolei europoseł PO Andrzej Halicki.

W tym samym czasie, kiedy politycy PO mówili o pieniądzach zabieranych ludziom chorym na raka, a przeznaczanych na „propagandę”, politycy opozycji – dokładnie PSL – przygotowali poprawki, które mówiły coś zupełnie odwrotnego. Chodzi o poprawkę budżetową nr 12, za którą głosowała większość posłów opozycji.

„W części podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa zwiększyć dochody o kwotę 750 mln zł z przeznaczeniem na utworzenie nowej pozycji na pokrycie kosztów związanych z uchyleniem ustawy o opłatach abonamentowych i zastąpienie ich finansowaniem z budżetu państwa” – czytamy w poprawce do budżetu autorstwa ludowców.

PSL chciał przekazać na media publiczne 750 mln zł, prawie połowę kwoty, o którą teraz toczy się dyskusja. Jednak w tym przypadku nikt z posłów opozycji nie podnosił argumentów, że te pieniądze to pieniądze odebrane chorym na raka.

Poprawkę poparli m.in. kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, która apelowała do prezydenta, by zawetował ustawę przyznającą rekompensatę mediom publicznym. „Za” głosowała także posłanka KO Iwona Hartwich, która pisała apelowała o weto i pisała: „nie dla propagandy”.

Podobnie poseł Michał Szczerba, który mówił, że „władza pogardza chorymi słabszymi i wykluczonymi” i „zabiera 2 mld z onkologii na czystą propagandę władza”. Szczerba głosował za poprawką przekazującą 750 mln zł na media.

źródło:
Zobacz więcej