Raport

Epidemia koronawirusa

Polska kopalnia w Nevadzie. Amerykanie z lokalnej społeczności kupują bluzy z logo KGHM

Kopalnia Robinson należy do KGHM od 2013 roku (fot. Robinson Nevada Mining Company/KGHM)

Bez KGHM Polska Miedź nie byłoby naszej społeczności – mówią mieszkańcy górniczego miasteczka Ely w amerykańskim stanie Nevada. To właśnie w tym rejonie znajduje się zatrudniająca ponad 600 osób kopalnia Robinson należąca do polskiego koncernu wydobywczego. Jak mówi dyrektor kopalni Amanda Hilton, w ubiegłym roku sprzedano kilkaset bluz z logo spółki.

USA przekażą krajom Trójmorza miliard dolarów na inwestycje energetyczne [WIDEO]

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje...

zobacz więcej

Amerykańskie miasteczko w poniedziałek odwiedził prezes KGHM Marcin Chludziński. Dla KGHM kopalnia Robinson to 7-8 procent wydobycia. Dla miejscowości Ely w stanie Nevada kopalnia jest wszystkim.

– Ta kopalnia stanowi 100 procent tego, z czego żyjemy. Bez niej nie byłoby naszej społeczności – mówi Lydia Campbell, kierowca gigantycznej ciężarówki o ładowności 240 ton. Kobieta przewozi samochodem kopalniany urobek. Niewiele wie o Polsce. – Wiem tylko, że jest bardzo daleko – mówi z uśmiechem.

Dyrektor kopalni Amanda Hilton kilkakrotnie była w Polsce, między innymi na obchodach barbórki. Podkreśla, że skrót KGHM jest bardzo popularny w rejonie kopalni.

– W ubiegłym roku sprzedaliśmy 700 bluz z napisem KGHM. Ludzie płacą, żeby nosić ten symbol, bo są z niego dumni – powiedziała Amanda Hilton.

Prezes KGHM Marcin Chludziński powiedział, że kopalnia Robinson i miejscowość Ely nie mogą bez siebie istnieć. – Te miejsca są ściśle ze sobą powiązane, stąd determinacja tych ludzi na rzecz projektu – stwierdził.

KGHM jest w posiadaniu Robinson od 2013 roku. Początkowo kopalnia miała problemy, ale obecnie jest rentowna i powinna pozostać dochodowa do 2028 roku.

źródło:
Zobacz więcej