Raport

Epidemia koronawirusa

Prokuratura wydała nakazy zatrzymania 695 osób podejrzanych o związki z Gulenem

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępiają skalę represji w tym kraju (fot. Berk Ozkan/Anadolu Agency/Getty Images)

Tureccy prokuratorzy wydali nakazy zatrzymania 695 osób. Podejrzewa się je o powiązania z przebywającym na uchodźstwie w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który jest oskarżany przez Ankarę o przygotowanie udaremnionego puczu w Turcji w 2016 r. – podały we wtorek tureckie media państwowe.

Erdogan zapowiada, że do końca lutego wypchnie syryjskie siły z prowicji Idlib

Tureckie wojsko zaatakuje z powietrza bądź z lądu syryjskie siły rządowe w jakimkolwiek rejonie Syrii, jeśli cokolwiek stanie się kolejnym tureckim...

zobacz więcej

Agencja Anatolia sprecyzowała, że prokuratura wydała nakazy aresztowania 467 osób podejrzanych o oszukiwanie podczas egzaminów na policjanta w 2009 r. Wydano także nakazy zatrzymania 157 tureckich wojskowych, spośród których 101 nadal odbywa czynną służbę, oraz 71 pracowników ministerstwa sprawiedliwości.

W nocy z 15 na 16 lipca 2016 r. grupa oficerów tureckich sił zbrojnych podjęła próbę zamachu stanu w celu obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pucz udaremniono. Podczas próby obalenia władz około 250 osób zostało zabitych, a ponad 2000 zostało rannych. W sumie aresztowano ok. 77 tys. osób, którym wytoczono procesy, a ok. 130 tys. innych, w tym personel wojskowy, zostało zwolnionych z państwowych posad w ramach rozprawienia się z siatką Gulena, która – jak utrzymują władze – przygotowała pucz.

Gulen, który od 1999 r. żyje na emigracji w Stanach Zjednoczonych, konsekwentnie zaprzecza udziałowi w próbie zamachu stanu.

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępiają skalę represji w tym kraju, a krytycy Erdogana twierdzą, że wykorzystuje on udaremniony zamach stanu jako pretekst do zdławienia oporu przeciwników politycznych. Prezydent i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) argumentują, że pewne środki są niezbędne do zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

źródło:

Zobacz więcej