Raport

Epidemia koronawirusa

Ustawa dot. eutanazji. Katolicy zbierają podpisy ws. referendum

Próby legalizacji tzw. śmierci wspomaganej w Portugalii są krytykowane przez biskupów oraz przez znaczną część środowiska medycznego (fot. Shutterstock/sfam_photo)

Portugalscy katolicy kontynuują akcję zbierania podpisów pod referendum dotyczącym legalizacji eutanazji. Nie przerywają zbiórki, pomimo tego, że w środę, w wieczornym głosowaniu parlament Portugalii zablokował możliwość organizacji takiego plebiscytu.

Hiszpański parlament rozpoczął debatę ws. legalizacji eutanazji

W Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, rozpoczęła się debata w sprawie legalizacji eutanazji. Autorem projektu ustawy jest...

zobacz więcej

Część Portugalczyków zbiera podpisy ws. referendum na temat eutanazji, aby wpłynąć na decyzje rządu. – Chcemy po prostu pokazać, że jest nas dużo i nasza opinia powinna być brana pod uwagę. Liczymy, że nawet po zatwierdzeniu przez parlament ustawy legalizującej eutanazję prezydent zawetuje ten dokument – powiedziała Ana Silva, działaczka z parafii św. Tomasza z Akwinu w Lizbonie.

Głosowanie w sprawie eutanazji spodziewane jest w portugalskim parlamencie w czwartek. Podczas sesji jednoizbowego Zgromadzenia Republiki odbędzie się debata i głosowanie nad czterema projektami zgłoszonymi przez ugrupowania centrolewicowe i lewicowe. Według wstępnych szacunków zwolennicy legalizacji tzw. śmierci wspomaganej mają w izbie przewagę.

Podejmowane od 2017 r. przez ugrupowania polityczne, głównie lewicy, próby legalizacji tzw. śmierci wspomaganej w Portugalii są krytykowane nie tylko przez biskupów, ale też przez znaczną część środowiska medycznego. Twierdzą oni, że „misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie”.

źródło:
Zobacz więcej