Raport

Epidemia koronawirusa

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu

Unijny budżet będzie mniejszy, co związane jest z wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w kontekście unijnego budżetu celem Polski jest wyrównanie unijnych dopłat dla rolników. Piotr Müller, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że rząd buduje sojusze w negocjacjach budżetowych.

Szczyt UE w Brukseli. Stanowiska ws. budżetu są zróżnicowane

Bardzo trudno będzie o porozumienie w sprawie unijnego budżetu na szczycie w Brukseli – uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański, który...

zobacz więcej

– Czy w ramach grupy przyjaciół spójności, czyli na te działania infrastrukturalne. Czy bardzo ważny sojusz, który został zawarty w Warszawie, gdy w Polsce był prezydent Francji Emmanuel Macron. Tutaj są nasze bardzo mocne wysiłki w zakresie wspólnej polityki rolnej, bo to jest obszar, który jest dla nas bardzo istotny. Zadeklarowaliśmy kwestię wyrównania dopłat bezpośrednich i to jest jeden z ważnych celów. W czwartek rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, który może potrwać nawet do soboty. W związku z tym tutaj mam nadzieję, że pewne małe kroki będą przed nami – wyjaśnił rzecznik rządu.

Piotr Müller przypomniał, że unijny budżet będzie mniejszy, co związane jest z wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

Wczoraj w Brukseli odbyła się narada, która przygotowywała szczyt. W czwartkowym spotkaniu wezmą udział przywódcy 27 państw. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański uważa, że bardzo trudno będzie o porozumienie w sprawie unijnego budżetu na szczycie w Brukseli. Powiedział, że nadal są fundamentalne różnice między krajami członkowskimi co do wydatków Unii na lata 2021-2027.

Polska jest w grupie krajów, która chce możliwie jak najbardziej hojnego budżetu i sprzeciwia się cięciom w polityce spójności i rolnictwie. Z kolei jak największego ograniczenia wydatków domagają się państwa, które więcej wpłacają do unijnego budżetu, niż z niego otrzymują, czyli płatnicy netto. Te negocjacje określano są jako najtrudniejsze w historii, ponieważ z powodu brexitu rocznie w unijnej kasie zabraknie kilkunastu miliardów euro brytyjskiej składki. Ponadto do unijnego budżetu dochodzą jeszcze nowe cele, takie jak polityka migracyjna i obronna.

źródło:

Zobacz więcej