Raport

Epidemia koronawirusa

8-letnia Ania zmarła ze starości. To najmłodsza ofiara progerii

Ofiary progerii nie dożywają zazwyczaj 20 roku życia (fot. Haziq Qadri / Barcroft India / Barcroft Media via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Miesiąc temu obchodziła ósme urodziny, mimo to ważyła niespełna osiem kilogramów. Mała Ania z Kaczyna na Ukrainie chorowała na progerię – nieuleczalną chorobę wywołaną mutacją genetyczną, która powoduje przedwczesne starzenie ciała i organów. Dziecko zmarło w szpitalu dziecięcym w Wołyniu. To najmłodsza ofiara tej strasznej choroby.

Okoliczności śmierci dziewczynki na basenie. „Włosy wkręciły się w pompę”

Biegli wskazują, że przyczyną utopienia się 12-letniej dziewczynki na basenie w Łomnicy – w wyniku czego zmarła w szpitalu – było wkręcenie się jej...

zobacz więcej

Osoby dotknięte progerią (wł. zespół progerii Hutchinsona-Gilforda) starzeją się od 8 do 10 razy szybciej. Szacowany wiek biologiczny dziewczynki oszacowano na około 70-80 lat. Z powodu choroby Ania starzała się w ekspresowym tempie.

Zmarła z powodu licznych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Jej kości rosły powoli, a organy szybko się starzały. W ciągu kilku lat życia dziewczynka doznała kilku udarów i paraliżu kończyn – mówi dr Nadieżda Kataman z wołyńskiego szpitala, gdzie przez ostatnie dni życia opiekowano się małą Anną.

Osoby chorujące na progerię zazwyczaj nie dożywają 20 roku życia. Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, zazwyczaj prawie nie rosną i nie przybierają na wadze. Poza starzeniem skóry i łysieniem choroba atakuje narządy wewnętrzne. Najczęstszą przyczyną śmierci są zazwyczaj udary lub zawały serca.

Na świecie jest zaledwie około 160 rozpoznanych przypadków progerii. Choroba jest obecnie nieuleczalna.

źródło:
Zobacz więcej