Raport

Epidemia koronawirusa

Inteligentny kombinezon śledzi rozwój dziecka 

Dane zebrane przez kombinezon mogą być szczególnie cenne (fot. Sampsa Vanhatalo/University of Helsinki)

Inteligentny kombinezon wynaleziony przez naukowców z Helsinek pozwala ocenić po spontanicznych ruchach małych dzieci, czy właściwie się rozwijają – informuje magazyn „Scientific Reports”.

„Inteligentne” bandaże leczą przewlekłe rany

Nowy „inteligentny bandaż” mógłby poprawić opiekę kliniczną nad osobami z przewlekłymi ranami – poinformowali naukowcy na łamach „Advanced...

zobacz więcej

Ocena nieskrępowanych ruchów niemowląt stanowi część badania neurologicznego. Obecnie trudno jednak śledzić ruchliwość dzieci w naturalnym otoczeniu. Zamiast tego dzieci poddaje się badaniom w gabinecie lekarskim, gdzie dziecięce zachowanie nie musi wcale oddawać rzeczywistej ruchliwości malucha.

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach został przetestowany na siedmiomiesięcznych niemowlętach. W przyszłości ma być używany również do analizowania zachowania starszych dzieci. – Inteligentny kombinezon jako pierwszy daje nam możliwość do ilościowego pomiaru spontanicznych ruchów niemowląt poza laboratorium. Dziecko może wrócić do domu ubrane w taki strój. Następnego dnia będzie można go zwrócić do szpitala, gdzie wyniki będą przetwarzane – powiedział profesor neurologii klinicznej Sampsa Vanhatalo z Uniwersytetu w Helsinkach.

Vanhatalo wyjaśnił, że nowa metoda analityczna kwantyfikuje ruchliwość dzieci w podobny sposób, jak człowiek oglądający materiał wideo. Pomiary wykrywają zmienność w sposobie poruszania się dzieci już w wieku pięciu miesięcy – jest to innowacja, jakiej nie oferowały do tej pory inteligentne ubrania.

Dane zebrane przez kombinezon mogą być szczególnie cenne, gdyż wykrycie nieprawidłowości w rozwoju neurologicznym niemowląt na wczesnym etapie życia pozwala szybko rozpocząć rehabilitację.

Co najmniej pięć proc. fińskich dzieci cierpi z powodu zaburzeń w rozwoju mowy, rozwoju ruchowym i skupianiu uwagi. Takie problemy często występują razem. Mechanizmy leżące u podstaw tych zaburzeń są złożone, ale na problemy rozwojowe mogą składać się: przedwczesny poród, okołoporodowe uszkodzenie mózgu i brak natychmiastowej pomocy, a także niewystarczająca stymulacja otoczenia.

W przyszłości inteligentny kombinezon może być wykorzystywany do pomiaru, jak różne terapie wpływają na rozwój dziecka. Dodatkowo będzie można zmierzyć, jak wczesny rozwój motoryczny wiąże się z późniejszym rozwojem poznawczym.

źródło:

Zobacz więcej