Raport

Epidemia koronawirusa

Ubój zwierząt gospodarskich będzie łatwiejszy

Rolnicze rzeźnie obowiązywać będą dobowe limity ubojów (fot. Pexels)

W życie wchodzą przepisy ułatwiające ubój zwierząt gospodarskich. Dzięki nim rolnicy będą mogli stawiać rzeźnie we własnych gospodarstwach. Z takiego punktu będą mogli korzystać hodowcy z całego powiatu i powiatów ościennych. Poza ubojem, rozporządzenie dopuszcza także rozbiór mięsa.

Zakład prowadzący nielegalny ubój pozbawiony uprawnień

Rzeźnia, w której ubijano chore krowy została usunięta z listy zakładów, których produkcja jest dopuszczona do sprzedaży. Informacje nt....

zobacz więcej

Rzeźnie na terenie gospodarstw nadzorować będą lekarze weterynarii. Wymagania będą jednak uproszczone względem dużych zakładów – zapowiada Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

– Na trzydzieści dni przed planowanym uruchomieniem działalności tego typu, rolnik musi przyjść do siedziby powiatowego inspektoratu weterynarii. Musi mieć ze sobą gotowy plan technologiczny rzeźni z zaznaczonymi miejscami, w których stać będą sprzęty. Chodzi o rozmieszczenie urządzeń, chłodni, pojemników na odpady i tusze. Jeśli rolnik warunki spełni, zakład zostaje zatwierdzony i rozpoczyna działalność – tłumaczy Konopka.

Główny Lekarz Weterynarii wskazuje, że prowadzenie ubojni rolniczych to także szansa na dodatkowy zarobek oraz możliwość współpracy z lokalnymi hodowcami.

– Rozporządzenie poprawi ekonomikę gospodarstw. Wyłączani będą pośrednicy skupujący czy handlujący towarem. Chodzi i o żywiec, i następnie o mięso. Tutaj będzie można te dodatkowe marże zachować dla siebie i wykorzystać w gospodarstwie – tłumaczy.

Rolnicze rzeźnie obowiązywać będą dobowe limity ubojów. Chodzi na przykład o 50 sztuk drobiu oraz 10 sztuk świń.

źródło:
Zobacz więcej