RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bellingcat: FSB zamordowała Khangoszwiliego

Zelimchan Khangoszwili zmarł od strzałów w plecy i głowę (fot. arch.PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
Zelimchan Khangoszwili zmarł od strzałów w plecy i głowę (fot. arch.PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Brytyjscy dziennikarze śledczy działający w serwisie Bellingcat oskarżyli rosyjską służbę bezpieczeństwa FSB o zamordowanie byłego czeczeńskiego bojownika Zelimchan Khangoszwiliego. Mężczyzna został zastrzelony w Berlinie w sierpniu ubiegłego roku.

Zabójstwo w cieniu Reichstagu. Po latach dopadli wroga Rosji

Pochodzący z Gruzji Czeczen, weteran wojen z Rosjanami, kilka razy był o włos od śmierci. W końcu go dopadli, w Berlinie. Wszystko wskazuje na to,...

zobacz więcej

40-letni Zelimchan Khangoszwili był obywatelem Gruzji, który walczył podczas wojny w Czeczenii przeciwko Rosji. Zginął od strzałów w plecy i głowę. Domniemany sprawca Wadim K., który podjechał do ofiary na rowerze, przebywa wciąż w areszcie śledczym.

Dziennikarze ustalili, że Wadim K., używający fałszywego nazwiska S., wielokrotnie stawiał się w biurach i ośrodku treningowym FSB w Moskwie – informuje telewizja Deutsche Welle. Przed zamachem kontaktował się również z wysokiej rangą przedstawicielami rosyjskich służb, dzięki którym miał dostać między innymi fałszywe dokumenty tożsamości.

Z danych odczytanych z telefonu podejrzanego wynika, że najczęstsze rozmowy – ponad 20 razy – przeprowadził z Edwardem Benderskim, szefem Funduszu na rzecz byłych oficerów służb specjalnych FSB.

W przeszłości K. był też zamieszany w co najmniej dwa zabójstwa na zlecenie w 2007 i 2013 roku, za które był w pewnym momencie poszukiwany przez Interpol.

Dziennikarze odtworzyli również podróże Wadima K. przed przyjazdem do Berlina. Wskazano, że był w Paryżu, gdzie poświęcił między innymi pół dnia na zwiedzanie miasta, zaś w Warszawie odwiedził pałace w Łazienkach i Wilanowie. Zdaniem śledczych po zamachu K. planował wrócić do Polski, ale został zatrzymany przez niemiecką policję.

„Nasze śledztwo rozstrzyga, że podległa państwu rosyjskiemu główna służba bezpieczeństwa planowała, przygotowała i przeprowadziła zamach w niemieckiej stolicy” - napisano, podkreślając, że „alternatywne hipotezy łączące (śmierć Khangoszwiliego) z grupami kryminalnymi, rządzącym Czeczenią Ramzanem Kadyrowem albo zemstą obecnych lub byłych ochroniarzy, mogą być wykluczone jako mało prawdopodobne”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej