Raport

#FabrykahejtuPO

Epidemia koronawirusa. Dziesiątki milionów objętych kwarantanną

Władze zapewniają, że sytuacja się poprawia (fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI)

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych zwiększyła się w poniedziałek o 98 osób do 1886 – poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia. Bilans zakażonych w całych Chinach wzrósł do ponad 72 tys. osób. Podano, że w większości są to przypadki lekkie.

Odwołano obchody urodzin cesarza. Powodem koronawirus

Odwołano zaplanowane na najbliższą niedzielę obchody 60. urodzin cesarza Japonii Naruhito w związku z obawami, że zgromadzenie publiczne może...

zobacz więcej

W prowincji Hubei, będącej epicentrum epidemii, zmarły kolejne 93 osoby z czego 72 w stolicy prowincji – Wuhan. Według lekarzy chińskich ponad 8 tysięcy pacjentów jest w stanie ciężkim, zaś 1700 w krytycznym.

Obserwacją medyczną objętych jest w prowincji 71,6 tysiąca mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Wyleczono 6639 osób. Władze wprowdziły również kwarantannę, obszar nią objęty zamieszkuje 56 milionów ludzi.

Oceniono, że sytuacja jednak powoli się poprawia, na co wskazuje malejąca z każdym dniem liczba nowym przypadków zakażeń poza prowincją. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł jednak przed nadmiernym optymizmem. Według niego, tendencję spadkową liczby nowych zakażeń „należy interpretować z dużą ostrożnością”.

– Ta tendencja może się zmienić kiedy wirus dotrze do nowych skupisk ludności. Jest jeszcze zbyt wcześnie aby powiedzieć, że spadek zachorowań będzie się utrzymywać. Wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe – przyznał Ghebreyesus.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, między innymi Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd pięć zgonów – w Japonii, Filipinach, Hongkongu, Tajwanie i we Francji.

Organizatorzy dorocznego międzynarodowego salonu samochodowego w Pekinie, Auto China 2020, jednej z największych tego typu imprez na świecie, poinformowali we wtorek o jego odwołaniu z powodu epidemii koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej