Raport

Epidemia koronawirusa

Kidawa-Błońska mówiła o Katyniu. Pomyliła daty [WIDEO]

– Mówiąc i przypominając o katastrofie (smoleńskiej) żebyśmy nie zapomnieli o Katyniu, bo mamy w tym roku 75. rocznicę. Żebyśmy nie zapomnieli o tym – mówiła na spotkaniu w Płocku Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka PO na prezydenta pomyliła daty – do Zbrodni Katyńskiej doszło nie 75, ale 80 lat temu.

Kidawa-Błońska: Za chwilę będziemy mieli Romea i Julię w Polsce

Naprawdę, za chwilę będziemy mieli Romea i Julię w Polsce, dlatego że nie będą młodzi ludzie ze sobą, bo rodzice nie pozwolą – powiedziała podczas...

zobacz więcej

Kidawa-Błońska wzięła udział w spotkaniu z wyborcami w Płocku. Nagranie ze spotkania znalazło się na facebookowym profilu „Płock i polityka”.

– Mówiąc i przypominając o katastrofie (smoleńskiej) żebyśmy nie zapomnieli o Katyniu, bo mamy w tym roku 75. rocznicę. Żebyśmy nie zapomnieli o tym. Bo to się okaże, że wszystko będzie ważne, a o tym bardzo bolesnym fragmencie naszej historii zapomnimy i będzie na drugim planie – mówiła.

Kandydatka PO na prezydenta popełniła w swojej wypowiedzi błąd. Zbrodnia Katyńska miała miejsce wiosną 1940 r., a więc w tym roku obchodzić będziemy jej 80. rocznicę. NKWD rozstrzelało wtedy prawie 22 tys. Polaków. Znaczną część ofiar mordu stanowili oficerowie Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Kidawa-Błońska oceniła również, że nadchodzące wybory prezydenckie są najważniejsze od wielu lat. – Bo w tych wyborach zadecydujemy o przyszłości naszego kraju. I wybór prezydenta to nie jest wybór króla celebrytów. To jest wybór człowieka, który będzie czuł się odpowiedzialny za Polskę, za ludzi, za nasze życie i jakość naszego życia – przekonywała.

W jej ocenie zbliżające się wybory „to wybory o wartości, czy jesteśmy demokratyczni, czy szanujemy wolność, czy chcemy podporządkować się jednej osobie”. – I to będzie także test czy wybierzemy prezydenta, który będzie niezależny, samodzielny i odważny, czy wybierzemy prezydenta, który zawsze będzie musiał sięgać po słuchawkę telefonu i zadawać pytanie – przekonywała.

Odpowiadając na pytania zebranych, kandydatka PO na prezydenta mówiła między innymi, że myśląc o zmianie modelu naszego państwa i zwiększeniu znaczenia inicjatyw oddolnych, w tym organizacji pozarządowych, należy przypomnieć, że wolność, samodzielność w podejmowaniu decyzji i kreowaniu programów jest podstawą nowoczesnego państwa.

– Nie można wszystkiego centralizować i władza nie może być w rękach tylko jednej osoby, która niekoniecznie jest przekonana do tego, że jest już XXI wiek – zaznaczyła Kidawa-Błońska.

źródło:
Zobacz więcej