Raport

Epidemia koronawirusa

Minister zdrowia: Na onkologię wydaje się dziś znacznie więcej niż kiedyś

Łukasz Szumowski przypomniał, że w 2019 r. wydano na onkologię 10 mld zł (fot. Shutterstock/Elnur)

– Myślę, że na onkologię wydajemy znacznie więcej niż kiedyś – powiedział w Polsacie Łukasz Szumowski. Minister zdrowia przypomniał, że w samym 2019 r. wydano na tę dziedzinę 10 mld zł, a Narodowa Strategia Onkologiczna, przyjęta na początku lutego przez rząd, zakłada finansowanie w wysokości około 12 mld.

„PO miała wiele okazji, by dać pieniądze na onkologię. Wolała wydać je na premie”

– Narracja, że przez PiS umrą na raka ludzie, a dzięki PO by przeżyli, jest dość podła. (…) Mierzi mnie kampania na szpitalnym korytarzu prowadzona...

zobacz więcej

Minister pytany o to, czy chciałby 2 mld zł, które przekazano telewizji publicznej, na leczenie pacjentów z nowotworami, o co wnosiła opozycja, odpowiedział: „Chciałbym nie 2 mld, a 4 albo 6 mld zł; dlaczego nie 8 mld zł? W służbie zdrowia oczywiście każde pieniądze można zaabsorbować”.

Szumowski wskazał na efektywne działania podejmowane w ramach sieci onkologicznej. Zauważył, że czas oczekiwania w kolejkach w przypadku raka płuc skrócił się do dwóch dni z dwóch miesięcy, a pacjenci są zadowoleni z jakości świadczeń.

Minister mówił też o dodatkowych pieniądzach z budżetu państwa na opiekę zdrowia w tym roku. To 2,7 mld zł. Przeznaczone będą na onkologię, choroby rzadkie, psychiatrię dziecięcą (250 mln zł). Pytany o zapaść w psychiatrii dziecięcej powiedział, że wzięła się z tego, że przez 15 lat nie zwiększano tutaj finansowania, a w całej Polsce było 460 psychiatrów dziecięcych.

– Po pierwsze musimy zmienić sposób kontaktu dziecka z służbą psychiatryczną, dlatego że osoby z problemami zdrowia psychicznego nie powinny trafiać na oddział, ale do poradni – wyjaśnił jedno z założeń zmian w dziecięcej opiece psychiatrycznej.

Prezydent: Rozpoczynamy wielką strategię onkologiczną

zobacz więcej

– W tej chwili rusza 300 poradni, gdzie psycholodzy, psychoterapeuci, pedagodzy będą mieli tę pierwszą linię kontaktu z dziećmi blisko miejsca, gdzie się rodzą problemy. Zwykle to jest szkoła i rodzina – powiedział.

Dodał, że ochrona zdrowia to „worek bez dna” i potrzeb jest bardzo wiele, ale warto na nią przeznaczać pieniądze. Przypomniał, że w zeszłym roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 104 mld zł wobec 98 mld zł założonych. – To pokazuje, że nie tylko wypełniamy minimalne zobowiązania, które na nas nakłada ustawa, ale dodatkowo wyciągamy z możliwych rezerw i kieszonek budżetu – zaznaczył.

– Sondaż, który przeprowadziliśmy w sieci onkologicznej wśród pacjentów, mówi, że 80 proc. jest zadowolonych z opieki. To pokazuje działania, które mogą się naprawdę przełożyć na (mniejszą – red.) umieralność i (zwiększyć – red.) wykrywalność – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej