Raport

Epidemia koronawirusa

Sasin: Politycy PO wykorzystują tragedię chorych do swojej walki politycznej

– Politycy PO, którzy nas atakują, są kompletnie niewiarygodni. Są cyniczni. Wykorzystują tragedię chorych do swojej walki politycznej. Nie chcą dostrzegać tego, co zrobiliśmy – mówił w programie „Gość Wiadomości” Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Komentował w ten sposób zarzuty opozycji, że rząd dofinansował TVP kosztem pacjentów chorych na raka.

„Pięć miliardów na skuteczniejszą walkę z rakiem. Nie bójmy się badań”

– Onkologia od dawna jest dla nas priorytetem. Dlatego przeznaczyliśmy pięć mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną. To pieniądze przeznaczone...

zobacz więcej

– Liczby mówią same za siebie. To my w ciągu ostatnich czterech lat rządów spowodowaliśmy, że nakłady na leczenie nowotworów w Polsce wzrosły z nieco ponad 7 mld zł do prawie 11 mld zł – powiedział podkreślając, że to bardzo poważny skok.

– Jakby zapomnieli, że przez osiem lat ich rządów niewiele zrobili, żeby ulżyć chorym na tę straszną chorobę – ocenił wicepremier.

– Nie jest prawdą, że rząd nie dostrzega tego problemu i nic nie robi w walce z nowotworami, bo nie tylko jest znaczny wzrost nakładów, ale w ogóle nakłady na służbę zdrowia wzrosły o 50 proc. – wskazał i dodał, że w tym roku to już prawie 106 mld zł.

Sasin powiedział, że cały system opieki nad osobami chorymi na nowotwory – Narodowa Strategia Onkologiczna czyli ustawa przyjęta w 2018 r., jest bardzo chwalona przez onkologów i wprowadza bardzo nowoczesne metody leczenia, profilaktyki, wczesnego wykrywania.

– Kiedy Małgorzata Kidawa-Błońska i politycy PO atakują prezydenta i PiS, to chciałoby się zadać pytanie, dlaczego taki program nie mógł powstać i zostać wdrożony w życie, kiedy PO rządziła przez osiem lat wraz PSL – podkreślił. I przypomniał, że Małgorzata Kidawa-Błońska była rzeczniczką ówczesnego rządu.

Jacek Sasin zapewnił, że w kolejnych latach będzie jeszcze więcej pieniędzy na służbę zdrowia i strategię onkologiczną.

źródło:
Zobacz więcej