Raport

Epidemia koronawirusa

Bieg „Tropem Wilczym”. Zapraszają potomkowie żołnierzy wyklętych

Według organizatorów, w biegu „Tropem Wilczym” może wziąć udział 75 tysięcy osób (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Potomkowie żołnierzy wyklętych zapraszają na bieg „Tropem Wilczym”. Zaplanowano go na 1 marca w 365 miastach w Polsce i za granicą. To hołd dla uczestników antykomunistycznego powstania z lat 1944-1963.

„Żołnierze Wyklęci nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc”

Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc - podkreślił wicepremier, minister kultury i...

zobacz więcej

Według organizatorów w biegu „Tropem Wilczym” może wziąć udział 75 tys. osób, a kolejnych 90 tys. będzie obserwować zmagania na różnych dystansach. Najkrótsze z nich 1963 metry i 196 metrów 30 centymetrów nawiązują do roku, w którym zginął Józef Franczak „Lalek”, ostatni z walczących żołnierzy wyklętych.

Marek Franczak cieszy się, że pamięć o jego ojcu jest pielęgnowana.

– To jest dla mnie powód do dumy, że jest upamiętniony w ten sposób. Musiały minąć lata zakłamania komunistycznego, żeby dopiero teraz można było podnosić głowę dumnie i mówić o tych, którzy zginęli zamordowani – powiedział Marek Franczak.

Bohaterami biegu są co roku żołnierze antykomunistycznego powstania i uczestnicy powojennej konspiracji. Ich wizerunki trafiają m. in. na koszulki uczestników biegu. W tym roku to Stanisława Golec „Gusta”, Ludwik Marszałek „Zbroja”, Zbigniew Matysiak „Kowboj”, Henryk Kończykowski „Halicz”, Józef Trojan „Kruk” oraz Witold Pilecki.

Bieg wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Zmaganiom biegowym będą towarzyszyć koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy, pokazy filmów, a także spotkania ze świadkami historii oraz zbiórka krwi.

źródło:
Zobacz więcej