Raport

Epidemia koronawirusa

„Polska w twardym jądrze UE” – w Hiszpanii o wizycie Marcona w Polsce

Macron sytuuje Polskę na czele UE post-brexit – pisze „El Mundo” (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po brexicie. Podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski, która – jak twierdzą – znalazła się w „ścisłym klubie” europejskim, razem z Paryżem i Berlinem.

Wizyta w Polsce niczego Macrona nie nauczyła. Nadal mówi „po rosyjsku”

Francuski prezydent z uporem godnym lepszej sprawy wciąż apeluje o zbliżenie z Rosją i wypychanie USA z Europy. Pomimo lawiny krytyki, jaka spada...

zobacz więcej

„Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej” - napisał dziennik „El Mundo”. ABC ocenił, że „Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej postbrexit”.

„Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce” - napisał ABC. „Wobec ruchów »pomocników« Rosji, Europa zamieniła się w teatr wpływów strategicznych, które w zasadzie pozostawiają Hiszpanię poza grą” – uważa dziennik.

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomina, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan „Enhanced Forward Presence”, rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy.

„Polska, wielkie mocarstwo wschodnioeuropejskie, i Francja, najważniejsze europejskie mocarstwo nuklearne, przystąpiły do uprzywilejowanego związku wojskowego na kontynentalnej arenie strategicznej” – napisał ABC.

„Ta polsko-francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, powiedział: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej” – kontynuuje gazeta.

Szef MSZ Niemiec apeluje o stworzenie unii obronnej w Europie

– To już od dawna nie jest pytanie „czy”, tylko „jak”. Razem z Francją intensywnie nad tym pracujemy. Musimy i chcemy podjąć ofertę francuskiego...

zobacz więcej

Jakkolwiek dziennik odrzuca taką możliwość, to jednocześnie przyznaje, że „programy NATO na wschodzie Europy wzmocniły znaczenie Francji w kwestii bezpieczeństwa kontynentalnego” i przypomina, że „w listopadzie 2019 r. Francja objęła przywództwo nad ambitnym, europejskim programem obrony antyrakietowej »Twister«, którego celem jest odpowiedź na zapędy Rosji”.

  „Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego” – twierdzi dziennik.

„Po brexicie Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem” – uważa ABC.

„Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane” – napisał „El Mundo”.

Zdaniem mediów prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. Warszawa do tej pory nie brała większego udziału w obronnych projektach europejskich. Ale według ABC Polska ma „bardziej bezpośrednie i bliższe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi, co stawia ją w lepszej sytuacji” – napisał ABC.

źródło:

Zobacz więcej