Raport

Epidemia koronawirusa

Sondaż: PiS utrzymał poparcie ze stycznia

W lutym 79 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę (fot. PAP/Rafał Guz)

W lutym najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca – PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów. Koalicję Obywatelską popiera 24 proc., Lewicę – 9 proc.; Konfederacja może liczyć na 6 proc. głosów, a PSL-Koalicja Polska na 5 proc. – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż CBOS. Notowania PiS lepsze niż w wyborach

W grudniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca: PiS może liczyć na poparcie 45 proc. pewnych uczestników wyborów. Koalicję Obywatelską...

zobacz więcej

W lutym poparcie dla PiS deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów. Jest to takie samo poparcie jak w poprzednim sondażu ze stycznia. Głosowanie na KO zadeklarowało 24 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 9 proc. Polaków – to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny) – 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 2 proc.

Konfederację popiera 6 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. Poparcie dla PSL-Koalicja Polska zadeklarowało 5 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc).

W lutym 79 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. To o jeden punkt procentowy więcej niż w badaniu ze stycznia.

Co 11. respondent nie jest pewny, czy wziąłby udział w głosowaniu (9 proc.). Podobnie jak w styczniu 12 proc. uprawnionych do głosowania odrzuca możliwość udziału w wyborach.

Sondaż CBOS: PiS ma blisko dwa razy więcej zwolenników niż KO

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca – PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; KO popiera 23 proc.,...

zobacz więcej

CBOS komentuje, że cztery miesiące po wyborach parlamentarnych Polacy pozostają żywo zainteresowani życiem politycznym i udziałem w ewentualnym głosowaniu.

„Jednak – co typowe dla okresu powyborczego – z miesiąca na miesiąc rośnie odsetek wyborców, którzy mają wątpliwości i wahają się, które z ugrupowań lub bloków politycznych by poparli. Od listopada minionego roku odsetek niezdecydowanych wyborców wzrósł dwukrotnie” – pisze w komentarzu CBOS.

Dodano, że „układ poparcia dla poszczególnych ugrupowań zmienił się bardzo nieznacznie. W ciągu czterech miesięcy od wyborów zaobserwować możemy jedynie minimalny trend wzrostowy w przypadku KO i bardzo nieznaczny spadek w przypadku zjednoczonej lewicy”.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 r. na liczącej 994 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:
Zobacz więcej