Raport

Epidemia koronawirusa

Pingwiny w śląskim zoo. Pierwszy raz od blisko pół wieku

Budowa pawilonu dla pingwinów zaczęła się w listopadzie (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Zwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie będą mogli znów – po 43 latach przerwy – oglądać pingwiny. Zamieszkały one w pawilonie, który powstał za ponad 5 mln zł. Dziennikarze mogli obejrzeć pierwszą grupę przywiezionych na Śląsk ptaków.

Niespodzianka we wrocławskim zoo. Na świat przyszły sorkonosy

We wrocławskim zoo na świat przyszły sorkonosy, dalecy krewni nosorożca i słonia. Zwierzęta swoim opiekunom sprawiły wiele radości. Wrocławskie zoo...

zobacz więcej

– To miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny poszerzał swoją ofertę – powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Budowa pawilonu dla pingwinów, który powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni, zakończyła się w listopadzie 2019 r. W ramach inwestycji powstał budynek z zapleczem gospodarczym i basenem zewnętrznym o pojemności 220 metrów sześc., przy którym w sezonie letnim będzie można obserwować zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 324 m kw. i kubaturze 1070 m sześc. w najwyższym punkcie ma wysokość 3,5 m.

Sam budynek nie będzie udostępniany zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdują się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada.

Pingwiny spędzą w nim także okres jesienno-zimowy. Zwiedzający będą mogli obserwować te ptaki na wybiegu zewnętrznym. Dzięki konstrukcji basenu będzie można także oglądać ptaki pod wodą.

Pod koniec stycznia do Chorzowa dotarł transport pierwszej grupy pingwinów Humboldta. 11 ptaków - cztery samice i siedem samców - przybyło z Ogrodu Zoologicznego w Koszycach.

Dwie młode pandy zadebiutowały w belgijskim zoo [WIDEO]

W belgijskim ogrodzie zoologicznym Pairi Daiza zaprezentowano dwie 6-miesięczne pandy. Bliźniaki Bao Mei i Bao Di po raz pierwszy wyszły na...

zobacz więcej

Ptaki aklimatyzują się w nowym miejscu i poznają opiekunów. Na wybieg zewnętrzny zostaną wypuszczone, kiedy ustabilizują się warunki atmosferyczne. Docelowo planowane są jeszcze dwa transporty pingwinów z innych ogrodów zoologicznych.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.

To średniej wielkości ptaki, osiągające 56-70 cm długości ciała i wagę około 3,6-5,9 kg. Tworzą niezbyt liczne kolonie, żywią się przede wszystkim rybami. Należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Liczebność ich populacji szacuje się na około 32 tys. osobników.

Jak przypominają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, pierwsze pingwiny trafiły do chorzowskiego zoo w 1963 r. – były to również pingwiny Humboldta, trzy sztuki przetransportowano z Holandii. Zwierzęta te szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami.

W archiwach przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w chorzowskim ogrodzie. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny można było oglądać w śląskim zoo do października 1977 roku.

źródło:

Zobacz więcej