Raport

#FabrykahejtuPO

Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Rewolucja na krakowskim lotnisku

Pasażer otrzymuje naklejkę z kodem nadania i samodzielnie umieszcza go na bagażu (fot. Materiały prasowe)

Dziesięć samoobsługowych stanowisk nadawania bagażu działa od poniedziałku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Zdaniem zarządu Kraków Airport, jest to pierwsze takie rozwiązanie uruchomione na lotnisku w Polsce.

Polski kapitan dał radę, inni – niekoniecznie. Próby lądowań podczas huraganu Ciara [WIDEO]

Huragan Ciara, który rozszalał się w weekend nad Europą, spowodował szereg utrudnień w komunikacji lotniczej. Część rejsów odwołano, w niektórych...

zobacz więcej

Jak podkreślił prezes krakowskiego lotniska Radosław Włoszek, samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu (Self-Service Bag Drop) pozwalają na szybką obsługę bagażową przed wylotem. Jako pierwsi skorzystali z niego pasażerowie linii Wizz Air.

– Każde lotnisko szuka rozwiązań, które są przychylne pasażerom, ale także wychodzą naprzeciw oczekiwań przewoźników i wszystkich firm tam funkcjonujących. To jest taki kolejny element na krakowskim lotnisku, który usprawni jego pracę – wskazał prezes. Zaznaczył, że z rozwiązania mogą korzystać wszyscy przewoźnicy operujący z Kraków Airport.

Samoobsługowe stanowiska pozwalają na wcześniejsze nadanie bagażu, nawet do sześciu godzin przed odlotem. – To jest ważne, bo z prowadzonych przez Kraków Airport badań wynika, iż 34 proc. naszych pasażerów przybywa na lotnisko wcześniej niż dwie godziny przed wylotem – dodał Włoszek.

Wykonawcą inwestycji jest firma SITA, która współpracuje z ponad 40 lotniskami i 55 liniami lotniczymi na całym świecie.

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w nowosądeckim szpitalu. To pracownik lotniska

Ma wysoką gorączkę i skarży się na duszności – do szpitala w Nowym Sączu trafił pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyznę na SOR przywiozła...

zobacz więcej

Pasażer na samoobsługowym stanowisku, po odprawieniu się np. dzięki aplikacji mobilnej, może nadać na lotnisku bagaż postępując zgodnie z instrukcją, wybierając jeden z ośmiu dostępnych języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, norweski, włoski, hiszpański lub ukraiński. Skanuje kartę pokładową i umieszcza bagaż na specjalnej wadze, gdzie weryfikowany jest jego ciężar i wielkość, zgodnie z wymaganiami danej linii lotniczej.

Następnie pasażer otrzymuje naklejkę z kodem nadania i samodzielnie umieszcza go na bagażu.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln pasażerów. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów 24 przewoźników oferuje z krakowskiego lotniska ponad 130 regularnych połączeń.

źródło:

Zobacz więcej