Raport

Epidemia koronawirusa

Burmistrz Biskupca z zarzutami. Po kontroli CBA

Szkoda na kwotę blisko 6 milionów złotych (fot. CBA)

Zarzuty niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia szkody majątkowej na kwotę blisko 6 milionów złotych w mieniu spółki komunalnej postawiła prokuratura burmistrzowi Biskupca oraz prezesowi tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi o sprzedaż nieruchomości gminnych na rzecz koncernu branży meblarskiej EGGER. Wszystko po kontroli CBA.

CBA o śledztwie ws. „willi Kwaśniewskich”. Prokuratura rażąco zmieniła zdanie

Pod koniec lipca 2009 r. prokuratorzy prowadzący postępowanie w sprawie „willi Kwaśniewskich” zażądali pilnie od CBA udostępnienia i włączenia...

zobacz więcej

Jak poinformował portal tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski, agenci delegatury CBA w Białymstoku prowadzili śledztwo dotyczące rozporządzania mieniem komunalnym przez Urząd Miejski w Biskupcu oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Biskupcu Sp. z o.o. w związku z realizacją zawartej w 2015 r. z Horizont Project Development Sp. z o.o. umowy inwestycyjnej.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, prokurator ogłosił 10 lutego prezesowi zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. w Biskupcu zarzuty niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Zarzut dotyczy tego, że od kwietnia 2015 do kwietnia 2017 r. prezes spółki komunalnej, będąc zobowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi tego przedsiębiorstwa, w wyniku zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem przez gminę Biskupiec za cenę ok. 3 mln zł, nie dopełnił obowiązku ponownego oszacowania ich wartości.

Według prokuratury, prezes spółki komunalnej musiał to zrobić, gdyż nastąpiła zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co spowodowało podniesienie wartości nieruchomości do 8,9 mln zł. Tym samym prezes spółki komunalnej wyrządził szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w wysokości 5,9 mln zł, w mieniu przedsiębiorstwa – wyjaśnił prokurator. 12 lutego podobny zarzut prokurator ogłosił burmistrzowi Biskupca.

– Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili złożenia wyjaśnień. Za te czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności – dodał. Wobec prezesa PWiK prokurator zastosował zakaz zajmowania stanowisk w spółce.

Prokuratorskie śledztwo dotyczy procedur zakupu ziemi na potrzeby jednej z największych inwestycji w Warmińsko-Mazurskiem – fabryki płyt wiórowych koncernu EGGER w Biskupcu. Postępowanie to wynik kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

źródło:
Zobacz więcej