Raport

Epidemia koronawirusa

Zapach ukochanej osoby poprawia jakość snu

Odkrycie kanadyjskich naukowców (fot. Shutterstock/LightField Studios)

Gdy ktoś, kogo kochamy, wyjeżdża na jakiś czas, powinniśmy brać do łóżka przesiąknięte jego zapachem ubranie – zalecają naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada). Dowiedli oni, że dzięki temu nasz sen będzie lepszy, obudzimy się bardziej wypoczęci, a w ciągu dnia będziemy się dobrze czuć.

Rak częściej diagnozowany u osób prowadzących bujne życie seksualne

Duża liczba partnerów seksualnych wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem zachorowania na raka; u kobiet koreluje też z występowaniem innych...

zobacz więcej

Wyniki badania opublikowano właśnie na łamach czasopisma „Psychological Science”. Eksperyment polegał na tym, że specjaliści dawali uczestnikom po dwie koszulki - jedna z nich była czysta lub noszona przez obcą osobę, a druga była noszona przez partnerów badanych osób. Partnerów proszono wcześniej o powstrzymanie się przez dobę od używania perfumowanych kosmetyków, np. dezodorantów, picia, palenia, ćwiczenia oraz jedzenia potraw mogących wpływać na naturalny zapach ciała.

Otrzymane koszulki uczestnicy eksperymentu musieli nałożyć na poduszkę, jak poszewkę. Z każdą z koszulek spali po dwie noce. Nie wiedzieli, która z nich była wcześniej noszona przez partnera. Rankiem badani wypełniali ankietę dotyczącą jakości snu. Z kolei aktygrafy (mierniki ruchu), które nosili, dokonywały obiektywnych pomiarów przebiegu snu.

Okazało się, że osoby, które spały na koszulce noszonej przez partnera, czuły się następnego dnia bardziej wypoczęte. Dane z aktygrafów potwierdzały, że noce spędzone z koszulką ukochanej osoby były spokojniejsze - uczestnicy rzadziej się bowiem wiercili i zmieniali pozycje. W efekcie rano byli bardziej wypoczęci.

„Wyniki naszego badania dostarczają dowodu na to, że sam zapach partnera wystarcza, by poprawić wydajność snu. Nasi uczestnicy doświadczyli poprawy wydajności snu przeciętnie o ponad dwa proc. To podobna wielkość efektu, jaką uzyskuje się poprzez przyjmowanie doustnych suplementów melatoniny - stosowanych często jako środki nasenne” – komentuje koordynatorka badania, doktorantka Marlise Hofer.

Badacze uważają, że zapach partnera - podobnie jak jego fizyczna obecność - zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga się odprężyć, dlatego w konsekwencji poprawia jakość nocnego wypoczynku.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy podobny efekt wywiera zapach rodziców na sen dzieci.

źródło:
Zobacz więcej