Raport

Epidemia koronawirusa

Jako pierwsi stanęli zimą na szczycie Mount Everestu. 40 lat od polskiego „wyczynu stulecia”

Himalaiści - Leszek Cichy (L) i Krzysztof Wielicki (2L) udzielają wywiadu na lotnisku Okęcie. Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli szczyt Mont Everest zimą (fot. arch.PAP/CAF/Tadeusz Zagoździński)

Dokładnie 40 lat temu, czyli 17 lutego 1980 roku, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wbili biało-czerwoną flagę na szczycie Mount Everestu (8848 m. n.p.m.). Było to pierwsze zdobycie zimą najwyższej góry świata, a dzięki wyprawie Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki przeszli do historii światowego himalaizmu. Osiągnięcie imponuje, tym bardziej, że zimą na szczycie Mount Everestu stanęło później jedynie pięciu innych wspinaczy. Polska ma zresztą podobnych sukcesów znacznie więcej.

10 największych dokonań Polaków w historii światowego himalaizmu

17 lutego 1980 roku na szczycie Mount Everestu załopotała biało-czerwona flaga. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki na „dachu świata” zostawili też...

zobacz więcej

20-osobową wyprawą na najwyższy szczyt Ziemi, zwany także „dachem świata” kierował Andrzej Zawada. Cichy był setną osobą na wierzchołku Everestu, a Wielicki sto pierwszą. Zdobyli Czomolungmę – jak zwany jest himalajski szczyt w języku tybetańskim – klasyczną drogą, o godz. 10.40 czasu polskiego. Wówczas w Nepalu była 14.25.

Po Polakach na szczycie Mount Everestu zimą stanęło później jedynie trzech Japończyków i dwóch Koreańczyków, a ostatnie wejście odbyło się w 1993 r.

Wielkich dokonań, dzięki którym Polska zapisała się na kartach historii światowego himalaizmu, jest więcej.
W Tygodniku TVP można przeczytać m.in. o pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje i „XIX-wiecznym Marco Polo”, który mógł być Polakiem, a także: „himalaizmie feministycznym”, „przeklętym Broad Peak” czy zjeździe Andrzeja Bargiela na nartach z K2. A samo zdobycie Mount Everestu – nazywane „wyczynem stulecia” – sprzed 40 lat Tygodnik opisuje tak:

„Wielki sukces Polaków nie do końca podobał się także socjalistycznym władzom. Cichy zostawił na szczycie różaniec poświęcony przez polskiego papieża i czterocentymetrowy krzyżyk od matki himalaisty Stanisława Latałły, który zginął tragicznie w czasie wyprawy na Lhotse w 1974 roku. Radio Wolna Europa nagłośniło fakt podając, że Polacy wręcz postawili krzyż na szczycie Everestu. Edward Gierek podczas powitania wyprawy nawet nie chciał podać ręki kierownikowi wyprawy Andrzejowi Zawadzie. Cenzura wstrzymała także na kilka lat premierę filmu dokumentalnego o dokonaniu naszych himalaistów”.

źródło:
Zobacz więcej