Raport

Epidemia koronawirusa

10 milionów papierosów wśród koszulek z Bangladeszu. Akcja KAS i CBŚP

Kontrabanda była ukryta w kontenerze, za kartonami z koszulkami (fot. CBŚP)

Prawie 10 mln nielegalnych papierosów wartych ok. 6,8 mln zł wykryli w kontenerze z koszulkami funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska – podała Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji. Dodano, że Skarb Państwa mógł stracić ponad 11 mln zł.

„Farmer” z Psycho Fans zatrzymany we Francji

„Łowcy cieni” CBŚP doprowadzili do zatrzymania w Calais 32-letniego Tomasza F. ps. Farmer, członka kibolskiego gangu Psycho Fans. Mężczyzna od...

zobacz więcej

Pod koniec stycznia funkcjonariusze KAS i CBŚP skontrolowali kontener, który przypłynął z portu Chittagong w Bangladeszu. Obie służby podkreśliły, że sprawdzenie kontenera, to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska.

Zgromadzone przez służby informacje doprowadziły do szczegółowej kontroli transportu z deklarowanym ładunkiem koszulek, który miał trafić na Węgry – funkcjonariusze najpierw zeskanowali kontener za pomocą urządzenia RTG, a następnie użyto psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu.

– Zarówno obraz zarejestrowany przez skaner, jak i reakcja psa służbowego nie pozostawiały złudzeń, co do konieczności szczegółowego sprawdzenia kontenera – powiedziała rzeczniczka prasowa CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

„Przebudzenie mocy” w Hiszpanii. W likwidacji plantacji marihuany uczestniczyło CBŚP

Policjanci z CBŚP przy wsparciu Europolu i Eurojustu pod nadzorem Prokuratury Krajowej zlikwidowali w Hiszpanii 18 plantacji konopi, gdzie rosło...

zobacz więcej

Funkcjonariusze tuż po otwarciu kontenera zobaczyli kartony z koszulkami, za którymi przemytnicy ukryli kontrabandę. – Jest to dość powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze zajmujące się przemytem kontenerowym – oceniła Jurkiewicz.

– Po wyładowaniu kartonów z towarem mundurowi dotarli do niemal 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar został zabezpieczony. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru wynosi ok. 6,8 mln zł – Skarb Państwa mógł stracić na tej próbie przemytu ponad 11 mln zł – przekazała rzecznik szefa KAS Anita Wielanek.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Gdyni.

źródło:

Zobacz więcej