Raport

#FabrykahejtuPO

Porwanie dziecka w Gdyni. Uruchomiono child alert

W Gdyni w niedzielę wieczorem doszło do porwania rodzicielskiego. Policja uruchomiła procedurę child alert – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info podinsp. Adam Gruźlewski z tamtejszej policji. Chodzi o 10-letniego Ibrahima. Porwania dokonał jego ojciec, który może być niebezpieczny.

Zamieszanie na mszy w Wielkopolsce. Mężczyzna miał plastikowy pistolet

Do nietypowej sytuacji doszło podczas mszy świętej na Zębcowie w Ostrowie Wielkopolskim. Na wieczorne nabożeństwo przyszedł mężczyzna, który za...

zobacz więcej

Jak dodał Gruźlewski, ojciec chłopca Azeddine Oudriss – którego zdjęcie opublikowała policja – na stałe mieszka w Belgii. – Nie wykluczamy uprowadzenia za granicę – powiedział rzecznik. Tamtejszy sąd pozbawił go praw rodzicielskich.

Chłopiec ma około 150 cm wzrostu, włosy koloru ciemny brąz i brązowe oczy. Miał na sobie pomarańczową kurtkę, białą bluzę z wizerunkiem Kaczora Donalda, spodnie jeansowe ze ściągaczami i czarne buty z odblaskami.

Policja prosi o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących zaginionego lub osoby podejrzewanej o uprowadzenie pod numery: 995, 112, 997 lub do najbliższej jednostki policji.

Ojciec chłopca to obywatel Maroka i były partner matki dziecka. „Może być niebezpieczny” – podano. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu chłopca. Zaznacza, by nie działać na własną rękę.

Jak wyjaśnił rzecznik gdyńskiej policji, do porwania doszło w niedzielę późnym wieczorem, na Obłużu. Marokańczyk pobił matkę dziecka, porwał chłopca i odjechał samochodem, w którym znajdował się jeszcze kierowca. Ibrahim ma obywatelstwo polskie.

Ojciec Ibrahima porusza się srebrnym kombi o numerze rejestracyjnym zaczynającym się od liter WN... Policja zablokowała drogi i powiadomiła straż graniczną.

– Straż graniczna ma informacje na temat tego porwania, jest w stałym i ścisłym kontakcie z policją – powiedziała por. Agnieszka Golias rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Pies powieszony na drzewie za pomocą plastikowych opasek. Trwają poszukiwania oprawcy

W Lublinie nieznany sprawca powiesił psa na drzewie za pomocą plastikowych opasek błyskawicznych. Sprawca tego bestialskiego czynu poszukiwany jest...

zobacz więcej

Child Alert to system wsparcia poszukiwań zaginionych dzieci, który do tej pory w Polsce uruchomiono trzykrotnie. System utrzymywany jest w kraju od 2013 r. Im mniej czasu upłynie od zaginięcia dziecka do uruchomienia systemu, tym większa szansa na jego odnalezienie – podkreślają funkcjonariusze.

Po raz pierwszy system Child Alert uruchomiono w Polsce w kwietniu 2015 r., podczas poszukiwań 10-letniej Mai z Wołczkowa pod Szczecinem. Dziewczynka zaginęła podczas powrotu do domu ze szkoły. Została odnaleziona w Niemczech. Policja zatrzymała w tej sprawie mężczyznę, który był wcześniej notowany za porwanie dziecka w Wlk. Brytanii.

Po raz kolejny system uruchomiono w listopadzie 2015 r., po tym jak trzech mężczyzn uprowadziło 3-letniego Fabiana sprzed bloku w Radomiu. Mężczyźni wyrwali dziecko matce i zabrali do samochodu. Tego samego dnia po południu na policyjny faks przyszło pismo podpisane przez ojca chłopca, który oświadczył, że dziecko przebywa z nim. Trzylatek został odnaleziony.

Trzeci raz Child Alert zastosowano w marcu ubiegłego roku, kiedy poszukiwana była trzyletnia Amelka. Do porwania dziewczynki i jej mamy doszło na jednym z białostockich osiedli. Jak podawała policja, dwaj sprawcy wepchnęli 25-latkę i jej 3-letnią córkę do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej przesiedli się do kolejnego auta. Akcja poszukiwawcza trwała ponad dobę. Między porywaczami doszło jednak do kłótni w samochodzie, a uprowadzona kobieta wraz z dzieckiem opuściła pojazd. W okolicach Ostrołęki (Mazowieckie) zabrał je z drogi kierowca, a następnie przekazał policji.

Child Alert stosuje 11 krajów Europy (m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania i Czechy) oraz Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. Zdaniem specjalistów statystyki pokazują, że w przypadkach zaginięć, w których program jest wykorzystywany, większość spraw udaje się pozytywnie rozwiązać.

źródło:
Zobacz więcej