Raport

#FabrykahejtuPO

Trump przestrzega sojuszników przed współpracą z Huawei

Mike Pompeo mówi o „koniu trojańskim” (fot. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration)

Prezydent Donald Trump zagroził, że przestanie udostępniać informacje krajom europejskim, które zgodzą się współpracować z chińskim gigantem Huawei przy tworzeniu sieci 5G, powiedział w niedzielę ambasador USA w Niemczech Richard Grenell.

Eksperci: Producenci planują podwyżki, konsumenci obawiają się ich

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł o 0,8 punktu. Był to trzeci z kolei i jak dotychczas najsilniejszy wzrost wskaźnika – podało Biuro Inwestycji i...

zobacz więcej

„Prezydent Trump poinstruował mnie, że muszę wyjaśniać, iż każdy kraj, który zdecyduje się użyć nierzetelnego dostawcy 5G, zagraża naszej zdolności do dzielenia się z nim informacjami na najwyższym poziomie” – napisał Grenell na Twitterze.

Kluczowi europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych, w tym Wielka Brytania i Francja, podkreślają, że nie zamierzają uniemożliwiać Huawei uczestnictwa w ich przyszłych sieciach telekomunikacyjnych 5G, nakładają jednak na tę współpracę pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem narodowym.

Podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu Mike Pompeo nazwał chiński koncern informatyczny „koniem trojańskim”. Zaangażowanie w zachodnie sieci 5G ułatwi Huawei przeniesienia danych wszystkich nas do „Chińskiej Partii Komunistycznej” i „chińskich tajnych służb”, uważa Mike Pompeo.

Ze swojej strony szef chińskiej dyplomacji, Wang Yi w Monachium zaprosił Europejczyków do dokonania „niezależnego i mądrego wyboru”, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady równych szans dla wszystkich firm.

źródło:

Zobacz więcej