Raport

Epidemia koronawirusa

Wymyślono bransoletę, która chroni przed podsłuchem

Bransoletka przypomina punkową „pieszczochę” (fot. Youtube/HCI lab)

Kto miałby nas podsłuchiwać? Niewykluczone, że domowe sprzęty z tzw. głosowym interfejsem. Bo czy możemy być pewni, że nie zarejestrują rozmów, zdarzeń, które na pewno nie są kierowane do operatorów?

Rogaty ogórek – warzywo, które nie zepsuje się nawet przez pół roku

Pochodzi z Afryki. Smakuje jak połączenie ogórka, kiwi i melona. Pomarańczową skórkę pokrywają wydatne kolce. Oto kilka cech wyróżniających warzywo...

zobacz więcej

Według Kashmir Hill, reporterki „New York Timesa”, do stworzenia „wyciszającej bransoletki” (oryg. „Bracelet of Silence”) przyczyniła się kłótnia małżeńska (o której wiemy akurat nie z podsłuchu, a z opowieści bohaterów).

Profesor Ben Zhao kupił głośnik „Echo” z funkcją wirtualnego asystenta „Alexa”. Chciał go używać do wyszukiwania i odtwarzania muzyki. Jego żona zaprotestowała i zabroniła używania gadżetu zarówno w domu, jak i w biurze, które wspólnie podnajmują - ze względu na mikrofon, który „słyszy" więcej niż powinien, co udokumentowano w szeregu innych badań. Wybuchł spór. A że oboje wykładają informatykę na Uniwersytecie w Chicago, postanowili rozwiązać ten spór w sposób naukowy.

W efekcie powstał zagłuszacz, który można nosić na nadgarstku: „bransoleta ciszy”. Zagłusza ona zarówno inteligentne sprzęty domowe, jak i inne mikrofony znajdujące się w pobliżu.

Bransoletka przypomina punkową „pieszczochę”. Nabita jest kolczastymi wypustkami, zawierającymi przetworniki, które emitują sygnały ultradźwiękowe. Te, choć niesłyszalne dla człowieka, skutecznie zakłócają działanie okolicznych urządzeń, wyposażonych w mikrofony. Prototyp tej funkcjonalnej biżuterii już istnieje, ale na produkt musimy jeszcze zaczekać.

O ile... sam nie zostanie uznany za szkodliwy. Problem bowiem w tym, że czułych mikrofonów używają nie tylko podsłuchiwacze, ale np. także osoby niedosłyszące. A czy mamy prawo ograniczać poczucie bezpieczeństwa innych osób w imię zwiększenia swojego?

źródło:

Zobacz więcej