Raport

Epidemia koronawirusa

Karnawał w Wenecji. Dziesiątki tysięcy uczestników na inauguracji

Maski są jednym z symbolu zabaw karnawałowych w Wenecji (fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA)

Około 30 tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w oficjalnej inauguracji karnawału w Wenecji. Kulminacyjnym wydarzeniem ceremonii był Lot Anioła, czyli zjazd młodej wenecjanki na linach z dzwonnicy na placu Świętego Marka.

Mojżesz uratuje Wenecję? Projekt MOSE jest już gotowy

Projekt MOSE (MOdulo Sperimentale Elettromeccanico) mający uratować plac św. Marka w Wenecji przed kolejnymi przypływami jest już gotowy. Jego...

zobacz więcej

Tym razem zaszczytu tego dostąpiła 20-letnia Linda Pani, która podczas zeszłorocznego karnawału wygrała konkurs piękności, organizowany wśród mieszkanek miasta. Kobieta zjechała na linach w pomarańczowo-czerwono-złotej sukni, bogato zdobionej. Na środku placu powitali ją uczestnicy orszaków w historycznych strojach.

W czasie tej największej w Europie zabawy ulicznej pod gołym niebem odbywają się dziesiątki koncertów, pokazów, spektakli, wystaw i innych imprez, na które – jak co roku – przybyły tysiące turystów z całego świata.

Wenecja szybko – jak się zauważa – powróciła do normalnego życia po rekordowej powodzi z połowy listopada 2019 roku. Po tym żywiole, największym od ponad pół wieku, lokalne władze zapewniały wielokrotnie, że miasto funkcjonuje i w związku z masowym zjawiskiem odwoływania rezerwacji w hotelach zapraszały wręcz turystów, co zdarzyło się po raz pierwszy.

Lokalne władze ogłosiły, że w Wenecji zaczęły działać urządzenia liczące turystów, co pozwoli monitorować ich napływ.

źródło:

Zobacz więcej