Raport

Epidemia koronawirusa

USA chcą zainwestować w projekty energetyczne Trójmorza. „Ważna deklaracja”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo (fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nazwał „ważną” deklarację Stanów Zjednoczonych o zamiarze zainwestowania miliarda dolarów w projekty energetyczne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, należących do inicjatywy Trójmorza.

„Bezpieczeństwo i relacje Rosja-NATO”. Ławrow rozmawiał ze Stoltenbergiem

Relacje Rosja-NATO były tematem rozmowy ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego...

zobacz więcej

Zapowiedź taką złożył w sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Amerykański polityk mówił, że inwestycje pomogą zmniejszyć zależność energetyczną krajów Trójmorza od Rosji.

– To jest bardzo ważna deklaracja, bo pokazuje – poza tym, że to znaczna suma, która może być wykorzystana na inwestycje – taki symboliczny gest chęci strategicznego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, także bezpieczeństwa militarnego w Europie Środkowej – ocenił Czaputowicz.

Szef MSZ uczestniczył w niedzielę w panelu „Europe that projects”. W swojej wypowiedzi minister podkreślił, że w Europie Środkowej i Wschodniej postrzeganie zagrożeń i kierunku, z którego płyną, jest odmienne, niż w niektórych państwach Zachodu.

„Zagrożenie płynie ze strony Rosji”

– Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji, która już udowodniła, że potrafi używać siły militarnej do realizacji swoich interesów – zwrócił uwagę.

Szef polskiej dyplomacji podkreślał także, że Polska nie może zgodzić się ze stanowiskiem niektórych krajów Unii Europejskiej, traktujących Rosję, Chiny i USA w tych samych kategoriach. W toku dyskusji ocenił, że Stany Zjednoczone to dojrzała demokracja i Unia dzieli z nimi wspólne wartości, nawet jeżeli nie wszystkie działania USA znajdują poparcie każdego z państw członkowskich. – W dłuższej perspektywie nie możemy budować europejskiego bezpieczeństwa bez współpracy z USA – zaznaczył.

Czaputowicz odniósł się także do kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich, odwołując się do ubiegłorocznych doświadczeń polskiej prezydencji w Procesie Berlińskim. Podkreślił, że należy dać krajom kandydującym więcej poczucia sprawczości w procesie akcesji i traktować je po partnersku.

– Staraliśmy się prowadzić partnerski dialog, a nie tylko ograniczać się do wskazywania wymagań, które kraje te muszą spełnić, aby możliwe było rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych – mówił minister.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 roku, stanowi unikalne, prestiżowe międzynarodowe forum dyskusji na temat aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli nauki.

źródło:
Zobacz więcej