Raport

Epidemia koronawirusa

Ściana z kości i czaszek obok katedry. „To unikatowe znalezisko”

Znalezisko nie stanie się atrakcją turystyczną – kości zostaną usunięte (fot. FB/Ruben Willaert)

Archeolodzy odkryli w pobliżu katedry św. Bawona w Gandawie ścianę zbudowaną z... ludzkich kości. – To unikatowe znalezisko na terenie Belgii – przyznają badacze z agencji archeologicznej Ruben Willaert z Brugii.

Sensacyjne odkrycie podczas remontu na Wawelu

Nawet tak świetnie zbadana budowla jak Wawel wciąż odkrywa nowe tajemnice. Podczas badań archeologicznych, które towarzyszyły remontowi przybudówki...

zobacz więcej

Konstrukcja została wykonana głównie z kości udowych i piszczelowych należących do osób dorosłych. Warstwy kości przedzielały czaszki, z których wiele było połamanych. Powyżej niskich ścian natrafiono na całe szkielety.

Kości pochodzą najpewniej z drugiej połowy XV wieku, ale same ściany powstały później – w XVII lub XVIII wieku. Archeolodzy przyznają, że datowanie będzie dłuższych procesem.

Nie wiadomo również dlaczego powstała taka ściana. Przypuszcza się, że kości wydobyto z grobów na cmentarzu, żeby zrobić miejsce dla nowych pochówków, to tłumaczyłoby obecność kompletnych szkieletów nad ścianami z kości.

Ludzkie szczątki wykorzystywano do budowy świątyń między innymi w Kudowie Zdroju, w Kutnej Horze w Czechach czy w katakumbach pod Paryżem, ale w Belgii nigdy wcześniej nie znaleziono nic podobnego.

Media zwracają uwagę, że znalezisko nie stanie się atrakcją turystyczną – kości zostaną usunięte, gdyż w tym miejscu ma powstać nowe centrum dla zwiedzających.

źródło:
Zobacz więcej