Raport

#FabrykahejtuPO

Uwaga na silny wiatr! Ostrzeżenia obowiązują od Świnoujścia po Bieszczady

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może wystąpić w niedzielę i w poniedziałek do południa na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, oraz kujawsko-pomorskiego, a także części warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego.

Od niedzieli ponad 2 tys. interwencji w związku z wichurami

Od wczoraj do dzisiejszego przedpołudnia w związku z wichurami strażacy podjęli 2011 interwencji. Łączny bilans poszkodowanych w wyniku silnego...

zobacz więcej

W zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, oraz kujawsko-pomorskim ostrzeżenia obowiązują na całym obszarze województw.

W warmińsko-mazurskim ostrzeżeniami objęte są wszystkie powiaty graniczące z Rosją (z wyjątkiem węgorzewskiego i gołdapskiego), woj. pomorskim, powiaty: nowomiejski, olsztyński i lidzbarski a także Elbląg i Olsztyn.

W dolnośląskim ostrzeżenia obowiązują w powiatach graniczących z Czechami oraz w złotoryjskim, jaworskim, świdnickim, dzierżoniowskim i w Wałbrzychu.

W podkarpackim alertami objęto powiaty graniczące ze Słowacją oraz strzyżowski, brzozowski i Krosno.

Na wybrzeżu i na południu kraju alerty obowiązują od godzin przedpołudniowych w niedzielę, na pozostałym obszarze od godzin popołudniowych (16:00 w woj. zachodniopomorskim) bądź wieczornych (20:00 w łódzkim i warmińsko-mazurskim). Koniec ostrzeżeń wyznaczono na godziny wczesnoporanne w poniedziałek (od 3:00 w zachodniopomorskim do 6:00 w warmińsko-mazurskim i dolnośląskim) z wyjątkiem Podkarpacia, gdzie będą one obowiązywać do 12:00.

Na całym obszarze objętym aletami obowiązują ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia, co oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy się spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, należy także śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

źródło:
Zobacz więcej