Raport

Epidemia koronawirusa

Niespokojnie w Azerbejdżanie. Policja wyłapuje opozycjonistów

Azerska opozycja oskarża władze o fałszerstwa wyborcze (fot. arch.PAP/AA/ABACA)

Policja w Azerbejdżanie zatrzymała trzech liderów partii opozycyjnych i ponad stu aktywistów. Agencja Reutera, powołując się na świadków, podaje, że udaremniano w ten sposób protest przeciwko wynikom wyborów parlamentarnych z 9 lutego, które opozycja uważa za sfałszowane.

Azerbejdżan jak Polska. Historia kaukaskiego narodu

Azerbejdżan to kraj doświadczony przez historię XX wieku podobnie jak Polska. Naród zmagał się z jarzmem rosyjskiego komunizmu nieco dłużej niż my,...

zobacz więcej

Protesty miały się odbyć w niedzielę przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej w Baku. Świadek, na którego powołuje się Reuters, mówi, że budynek został otoczony przez policję, a przybywający na miejsce uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani.

Liderzy trzech partii opozycyjnych – Alternatywy Republikańskiej, Muzułmańskiej Partii Demokratycznej i ruchu D18 – zostali z kolei zatrzymani w swoich domach lub przed budynkami, w których znajdują się siedziby ugrupowań.

Policja nie udziela komentarzy w sprawie zatrzymań.

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej w Baku rządząca partia Nowy Azerbejdżan (YAP), na której czele stoi prezydent kraju Ilham Alijew, w wyborach z 9 lutego zdobyła 70 ze 125 miejsc w jednoizbowym parlamencie. Prawie wszystkie pozostałe miejsca zajęli przedstawiciele małych partii i kandydaci formalnie niezależni, ale lojalni wobec Alijewa. W trakcie wyborów międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili liczne naruszenia proceduralne.

W wyniku doniesień o naruszeniach CKW anulowała wyniki w czterech okręgach wyborczych.

W Azerbejdżanie od ponad 20 lat nie było wyborów ani referendów uznanych przez organizacje międzynarodowe za uczciwe.

źródło:

Zobacz więcej