Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent Iranu: Nigdy nie ulegniemy presji USA

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nie wyklucza negocjacji z USA (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Teheran nie będzie negocjować ze słabszej pozycji i nigdy nie ulegnie presji Waszyngtonu – oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej.

Setki tysięcy Irańczków na obchodach 41. rocznicy islamskiej rewolucji

Setki tysięcy ludzi w Iranie uczciły rocznicę islamskiej rewolucji z 1979 r. Podczas wiecu w Teheranie prezydent Iranu Hasan Rowhani nawoływał...

zobacz więcej

– Zapewnienie pokoju i stabilności w delikatnym regionie Bliskiego Wschodu i w Zatoce Perskiej jest niemożliwe bez pomocy Iranu – podkreślił Rowhani.

Prezydent przyznał, że negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi są możliwe, ale tylko wtedy, gdy Waszyngton powróci do umowy nuklearnej z 2015 roku i zniesie nałożone na Teheran sankcje.

– Iran nigdy nie będzie negocjował pod presją. (...) Nigdy nie ulegniemy presji Ameryki i nie będziemy negocjowali ze słabszej pozycji. „Maksymalna presja” Ameryki na Iran jest skazana na porażkę – powiedział Rowhani.

Prezydent Iranu mówił też, że planowane na piątek wybory parlamentarne będą „uczciwe i wolne”.

Napięcia między Teheranem a Waszyngtonem wzrosły po tym, jak w 2018 roku Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej między Iranem a USA, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce podpisania nowej umowy, która między innymi jeszcze bardziej ograniczy program nuklearny Iranu i zakończy program rakiet balistycznych tego kraju. Teheran jako warunek przystąpienia do negocjacji stawia zniesienie nałożonych przez Waszyngton sankcji.

źródło:

Zobacz więcej