Raport

Epidemia koronawirusa

Miliony pracowników w Niemczech nie dostało płacy minimalnej

Niemiecka kanclerz Angela Merkel (fot.PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Blisko 3,8 mln pracowników w Niemczech w 2018 r. nie dostało przysługującej im płacy minimalnej – poinformował Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych.

Rozbito neonazistowską grupę terrorystyczną. Jednym z podejrzanych jest policjant

Sędzia śledczy Federalnego Trybunału Sprawiedliwości wydał dziś nakazy aresztowania pięciu mężczyzn podejrzanych o stworzenie, a następnie czynny...

zobacz więcej

Jak pisze Deutsche Welle, od 2013 r. w Niemczech liczba najmniej zarabiających wyraźnie zmalała. „3,8 mln osób, którym nie wypłacono przysługującej im płacy minimalnej, obejmuje także przypadki, gdy przy zachowaniu ustalonego wynagrodzenia godzinowego doszło do jego obejścia z wykorzystaniem wymaganych nadgodzin. Zgodnie z tym, w 2,4 mln przypadków uzgodniona stawka godzinowa była niższa od płacy minimalnej” – wyjaśnia medium.

Rzeczniczka SPD ds. polityki rynku pracy w Bundestagu komentując takie dane stwierdziła, że „to niedopuszczalne, że tak wiele osób” jest pozbawionych płacy minimalnej. Kerstin Tack dodałą, że to „nie tylko absolutny brak respektu wobec zatrudnionych”, lecz także naruszenie prawa.

Według niemieckiego instytutu w wynikach badań należy też dopatrywać się pozytywnych tendencji. „Od 2013 do 2018 roku realne płace brutto wzrosły w Niemczech średnio o ponad osiem procent, z około 16,90 euro za godzinę do 18,90 euro. Przy tym dziesięć procent pracowników z najniższą płacą godzinową doświadczyło ponad przeciętnego wzrostu płac − co eksperci przypisują głównie wprowadzeniu płacy minimalnej w 2015 roku” – wynika z badania.

źródło:
Zobacz więcej