Raport

Epidemia koronawirusa

Szansa na ciążę w późniejszym wieku

Według australijskich naukowców da się przywrócić jakość komórek jajowych (fot. Shutterstock/Chompoo Suriyo)

Naukowcom udało się podnieść wskaźniki płodności u starych samic myszy za pomocą małych dawek związku metabolicznego, który odwraca proces starzenia się komórek jajowych. Jest to wielka nadzieja dla kobiet, które z powodu zaawansowanego wieku mają problemy z poczęciem – informuje pismo „Cell Reports”.

Jesteś w ciąży? Nie używaj kosmetyków z parabenami. Dziecko może mieć nadwagę

Jeśli kobieta w ciąży stosuje kosmetyki zawierające parabeny, może to zwiększać ryzyko nadwagi u dzieci. Badania na myszach dowodzą, że substancje...

zobacz więcej

Badanie przeprowadzone na University of Queensland (Australia) wykazało, że utrata jakości oocytów związana ze starzeniem się jest spowodowana niższymi poziomami konkretnej cząsteczki, krytycznej dla wytwarzania energii w tych komórkach.

– Wysokiej jakości komórki jajowe są niezbędne do utrzymania ciąży, ponieważ zapewniają praktycznie wszystkie elementy budulcowe wymagane przez zarodek – tłumaczy prof. Hayden Homer, główny autor publikacji. – My zbadaliśmy, czy proces starzenia się reprodukcyjnego można odwrócić przez doustne podanie związku prekursorowego, czyli takiego, który komórki wykorzystują do wytworzenia naszej cząsteczki – mówi.

Cząsteczka, o której mowa, to NAD (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy), a jej prekursorem jest NMN (mononukleotyd nikotynamidowy).

Jak mówi prof. Homer, płodność u myszy zaczyna spadać po około roku życia właśnie z powodu pogorszenia jakości oocytów. Są to zmiany i wady bardzo podobne do tych, które zachodzą u starszych kobiet.

– Traktowaliśmy myszy niskimi dawkami NMN, podawanymi im w wodzie pitnej, przez cztery tygodnie. Dzięki temu byliśmy w stanie radykalnie odwrócić zmiany w jakości komórek jajowych i zwiększyć liczbę żywych urodzeń podczas próby hodowlanej – opowiada autor badania.

Unikasz tłuszczy i węglowodanów w diecie? To może być niebezpieczne

Zasadność diety niskowęglowodanowej i niskotłuszczowej została podważona przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Badania wskazują, że stosowanie...

zobacz więcej

Przybywa starszych matek

Dodaje, że słaba jakość oocytów stała się w ostatnich latach największym wyzwaniem dla płodności ludzi w krajach rozwiniętych. – To narastający problem, ponieważ coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę w późnym wieku. Np. co czwarta Australijka poddawana leczeniu in vitro ma 40 lat lub więcej – tłumaczy. Jednak zapłodnienie pozaustrojowe nie poprawia jakości jaj, dlatego obecnie jedyną szansą dla starszych kobiet jest przyjęcie komórek jajowych pobranych od młodszych dawczyń.

– Nasze odkrycie sugeruje natomiast, że da się przywrócić jakość komórek jajowych, a tym samym funkcje rozrodcze kobiet, za pomocą doustnego podawania środków pobudzających produkcję NAD. To metoda znacznie mniej inwazyjna niż zapłodnienie in vitro. Należy jednak podkreślić, że chociaż brzmi obiecująco, to potencjalne korzyści, jakie daje, należy najpierw przetestować w badaniach klinicznych – podsumowuje profesor.

źródło:

Zobacz więcej