Raport

Epidemia koronawirusa

To krok do hodowania narządów. Naukowcy sprawili, że stały się przezroczyste

Metody te polegają na usuwaniu z tkanek różnych, zatrzymujących światło substancji (fot.YT/Helmholtz Zentrum München)

Niemiecki zespół badawczy po raz pierwszy sprawił, że ludzkie narządy stały się przezroczyste i zaczął je badać z pomocą nowego typu mikroskopu. Może to być krok w kierunku ich dokładnego poznania i hodowania narządów na życzenie.

Bakterie w jelicie są powiązane z osobowością 

Skład flory jelitowej wiąże się z różnymi cechami osobowości, np. poziomem neurotyzmu czy otwartością na ludzi. Bakterie mogą wpływać na mózg, ale...

zobacz więcej

Pełne zrozumienie struktury ludzkich narządów to, mimo postępu techniki i medycyny, ogromne wyzwanie. Brakuje bowiem technologii do obserwacji ich na poziomie komórkowym – podkreślają specjaliści z Centrum Helmholtza w Monachium.

Niedawno opracowane metody otrzymywania przezroczystych narządów pozwoliły na tego typu badania organów myszy, ale nie udawało się to w przypadku człowieka.

Metody te polegają na usuwaniu z tkanek różnych, zatrzymujących światło substancji. Ludzkie organy mocno się temu opierają ze względu na trwające wiele lat, a nawet dekad, gromadzenie trudno rozpuszczalnych związków, np. Kolagenu.– Musieliśmy całkowicie zmienić nasze podejście i zacząć od nowa, aby znaleźć chemikalia do nadania narządom przezroczystości – opowiada dr Shan Zhao, główny autor badania opisanego na łamach pisma „Cell”.

Po żmudnych próbach, badacze znaleźli detergent, który tworzył małe otwory w pobranych pośmiertnie ludzkich organach. Kolejne roztwory mogły przedostawać się przez nie i wypłukiwać substancje, które zatrzymują światło. W ten sposób udało się uzyskać przezroczyste narządy.

W celu ich badania, naukowcy stworzyli nowy typ laserowego mikroskopu skaningowego. Z jego pomocą byli w stanie badać nawet tak duże organy, jak nerki. Z kolei nowe, oparte na sztucznej inteligencji algorytmy pozwalają na analizę obrazów setek milionów komórek.

Swoją technologię badacze nazwali SHANEL (Small-micelle-mediated Human orgAN Efficient clearing and Labeling – ang. oparte na małych micelach oczyszczanie i znakowanie ludzkich organów).

źródło:

Zobacz więcej