Raport

Epidemia koronawirusa

Coraz więcej zakażonych koronawirusem na „Diamond Princess”. 70 nowych przypadków

Statek jest objęty kwarantanną w pobliżu portu w Jokohamie (fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)

Na statku „Diamond Princess”, odbywającym kwarantannę w pobliżu Jokohamy w Japonii, wykryto 70 nowych przypadków koronawirusa – poinformował w niedzielę japoński minister zdrowia Katsunobu Kato. Tym samym liczba osób zakażonych na statku wzrosła do 355.

WHO wskazało największe skupisko koronawirusa poza Chinami

Poza Chinami liczba przypadków koronawirusa nie rośnie gwałtownie, z wyjątkiem pasażerów wycieczkowca przechodzącego kwarantannę w pobliżu Jokohamy...

zobacz więcej

Na statku, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3 600 osób, w tym 2666 pasażerów z 50 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków. Polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

Statek ma być objęty kwarantanną do środy, ale już w piątek pokład zaczęły opuszczać pierwsze osoby w zaawansowanym wieku, u których testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny. W pierwszej kolejności zabierane były osoby cierpiące na chroniczne schorzenia oraz te, które nie miały okien w kajutach.

Pozostający na statku są praktycznie zamknięci w kajutach. Japońskie władze rozważają możliwość przebadania wszystkich na obecność wirusa, ale przyznają, że przeprowadzenie takiej liczby testów w krótkim czasie będzie bardzo trudne. Do tej pory przebadano 1219 osób.

Nowy koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. W Chinach potwierdzono dotychczas ponad 68 tys. zakażeń, a 1665 osób zmarło. W Japonii poza statkiem odnotowano 52 zakażenia i jeden zgon.

źródło:

Zobacz więcej