Raport

Epidemia koronawirusa

Prezydent: Rozpoczynamy wielką strategię onkologiczną

Podczas konwencji inaugurującej kampanię prezydencką prezydent Andrzej Duda przedstawił priorytety na najbliższe lata. Jednym z głównych jest służba zdrowia. – Rozpoczynamy wielką strategię onkologiczną. To program na lata niezwykle ważny dla Polaków. I musi zostać zrealizowany – podkreślił.

Prezes PiS: Andrzej Duda jest naszym kandydatem marzeń. Start kampanii [WIDEO]

Rada Polityczna PiS wybrała przez aklamację prezydenta Andrzeja Dudę na kandydata na prezydenta – poinformował lider PiS jarosław Kaczyński. Po...

zobacz więcej

Andrzej Duda przyznał, że Polskę czeka „wiele wyzwań”. W tym kontekście wymienił „troskę o służbę zdrowia”, „kolejki do specjalistów”. – To jest wielkie zadanie, które musi zostać zrealizowane. Nowoczesne państwo to państwo, w którym jest zabezpieczona ochrona zdrowia obywateli – zaznaczył.

– Rozpoczynamy wielką, narodową strategię onkologiczną, zainaugurowaliśmy ją ostatnio w pałacu prezydenckim, ale to jest program na lata, który będzie wymagał miliardów złotych i dziękuję, że te miliardy się znajdują, a ten program musi zostać zrealizowany – dodał. – To kwestia naszej przyszłości jako państwa i społeczeństwa, wielkie dziejowe wyzwanie przyszłości – podkreślił.

Na początku lutego rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną (NSO), program przewidziany lata 2020-2030, wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na pięć obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Rzeczone obszary skupiają się na inwestycjach w kadry medyczne, w edukację dotyczącą stylu życia, w pacjenta, w naukę i innowację oraz system opieki onkologicznej.

– Onkologia od dawna jest dla nas priorytetem. Dlatego przeznaczyliśmy pięć mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną. To pieniądze przeznaczone m.in. na zmiany strukturalne, badania profilaktyczne, nowe kadry. Za 10 lat będą widoczne efekty tej strategii – mówił w TVP Info wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

źródło:

Zobacz więcej