Raport

Epidemia koronawirusa

Mateusz Morawiecki: Za prezydentury Andrzeja Dudy podatki są najniższe w historii III RP

– To pan prezydent od samego początku tak zdefiniował swoją prezydenturę, że gospodarka i społeczeństwo to właściwie jedno i to samo. Nie ma szczęśliwego społeczeństwa bez silnej gospodarki – mówił premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konwencji inaugurującej kampanię wyborczą Andrzeja Dudy. Jak ujawnił szef rządu, prezydent jest „zarówno inspiracją, jak i współdecydentem dla rządu w kluczowych sprawach gospodarczych”. Przypomniał też, że to za prezydentury Andrzeja Dudy podatki są najniższe w historii III RP.

Prezes PiS: Andrzej Duda jest naszym kandydatem marzeń. Start kampanii [WIDEO]

Rada Polityczna PiS wybrała przez aklamację prezydenta Andrzeja Dudę na kandydata na prezydenta – poinformował lider PiS jarosław Kaczyński. Po...

zobacz więcej

– Andrzej Duda spowodował, że dzisiaj życie polskich rodzin jest naprawdę znacznie godniejsze. On doskonale wie, że przed nami jeszcze długa droga, że mamy ambitne cele, że jeszcze dużo nam przyjdzie przezwyciężyć przeszkód i pójść pod górę, ale on ma do tego siłę woli, odwagę, determinację i razem z nim przebudujemy Polskę w szczęśliwy, dumny kraj – mówił premier.

Morawiecki stwierdził, że bez prezydenta Andrzeja Dudy nie wprowadzono by programu „500 Plus”, wyprawki szkolnej, 13. oraz 14. emerytury.

– To pan prezydent od samego początku tak zdefiniował swoją prezydenturę, że gospodarka i społeczeństwo to właściwie jedno i to samo. Nie ma szczęśliwego społeczeństwa bez silnej gospodarki, ale też nie ma silnej gospodarki bez szczęśliwego, sprawiedliwego społeczeństwa – mówił premier.

Szef rządu podkreślał, że Andrzej Duda jest zarówno inspiracją, jak i współdecydentem dla rządu w kluczowych sprawach gospodarczych. Dodał przy tym, że to za prezydentury Andrzeja Dudy podatki są najniższe w historii III RP. Przypomniał o dniu wolności podatkowej, który przypada obecnie 8 czerwca. Jest to dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się ze zobowiązaniami podatkowymi na ten rok.

– Pan prezydent ma urodziny 16 maja. Panie prezydencie – nie obiecuję, że uda się do tej daty jeszcze skrócić ten okres, ale będziemy się starali – mówił Morawiecki.

W okresie rządów PO-PSL, w latach 2008-2015 Dzień Wolności Podatkowej przesunął się o trzy dni (od 14 do 11 czerwca). Z kolei w okresie rządów PiS, tj. w latach 2016-2019 zanotowano spadek o siedem dni (z 15 na 8 czerwca).

źródło:
Zobacz więcej